Kína gyorsan nő, Európa lemaradó
Az Alcoa várakozásai szerint 2013-ban Kína alumínium iránti kereslete kétszámjegyű mértékben nőhet, miközben olyan fejlettebb régióké, mint amilyen az amerikai is, "csupán" 4 százalékos növekedésre számítanak. Egyértelmű lemaradónak számít Európa, mely a vizsgált régiók közül az egyetlen, ahol az alumínium iránti kereslet csökkenhet.
Az alumínium piacán várható folyamatoknál számunkra talán sokkal fontosabb az, hogy mindez a gazdasági növekedést illetően milyen üzenetekkel szolgál. Láthatóan a lendületesebb növekedés Kínában és a többi fejlődő országban koncentrálódik, bár Amerika nem sokkal lehet majd lemaradva Brazília mögött. A nagy vesztes Európa, ahol az alumíniumipari várakozások is megerősítik a recessziós gazdasági kilátásokat.
A globális jelenléttel bíró alumíniumipari vállalat három hónappal ezelőtt is közzétette várakozásait, melyhez képest egyedül India esetében van némi változás. Az országban a korábbinál alacsonyabb alumínium kereslettel számolnak, vagyis az elmúlt időszakban India gazdasági kilátásaiban kedvezőtlen irányú változásokat tapasztalhattak az Alcoánál.
Az Alcoa a végfelhasználói piacai közül a légiiparban, az építőiparban és a tehergépjárművek piacain számít jelentősebb keresletnövekedésre idén, de alapvetően egyetlen szegmens sem hoz majd visszaesést. Miközben vannak nagy növekedési lehetőséggel kecsegtető szektorok, az észak-amerikai és európai nehéz tehergépjárművek piaca kifejezetten erős lassulást mutathat.
Szebb profit, szebb tőzsdei kilátások?
Miközben a globális folyamatok tekintetében alapvetően jó környezettel szembesül a vállalat, az első negyedévben képes volt pozitív profitmeglepetést okozni. Bár a bevételek nem lettek már ennyire fényesek, a befektetőket mégis inkább az érdekli, hogy a vállalat a költségsorokat is figyelembe véve milyen teljesítményre képes. Ezt illetően pedig nem lehet ok panaszra.
A vártnál kedvezőbb negyedéves jelentés a társaság egyedi fundamentumaival kapcsolatban egészséges helyzetről árulkodik, de más üzenete is lehet a tőzsdei közönség számára. Mivel az Alcoa egy globális jelenléttel bíró, a világgazdaság rezdüléseit az átlagosnál talán jobban megérző vállalat, a cég teljesítményét előszeretettel használják a befektetők arra, hogy abból következtetéseket vonjanak le a még csak most induló negyedéves gyorsjelentési szezon kimenetelére.
Ha a vállalat várakozásoknál erősebb negyedévről tud beszámolni, az annak a jele, hogy a gazdasági környezet kedvezőbb lehetett a prognózisoknál, ami a többi - a jelentését később publikáló - vállalat esetében is hasonlóan erős átlagos teljesítményt vetít előre. Márpedig, ha a cégek szebb eredményszámokat közölnek, az jellemzően a részvények árfolyamának emelkedését generálja a következő hónapokban.
Talán ezért is láthatjuk azt, hogy a FactSet gyűjtése szerint az utóbbi tíz évben a pozitív meglepetést okozó Alcoa jelentést követően az esetek 80 százalékában mutatott emelkedést az S&P 500 index a következő három hónapban, méghozzá átlagosan nem is akármilyen, 4,4 százalékost.
Pusztán a statisztikai adatok alapján tehát az Alcoa vártnál erősebb gyorsjelentése egyben azt is jelentheti, hogy az S&P 500 index az előttünk álló hónapokban akár újabb csúcsokat döntögethet. Egyetlen statisztikai megfigyelésre persze stratégiát építeni felelőtlenség lenne, mindenesetre egy adalékként jól jöhet a "vegyek, vagy ne vegyek részvényeket" dilemma eldöntéséhez.
Az S&P 500 index értékének alakulása