Az elmúlt hetekben annyit esett a bóvlikötvények árfolyama, hogy érdemes lehet elgondolkodni az ezekbe az eszközökbe történő visszaszálláson. Ezt állítják a BlackRock elemzőház szakértői, akik szerint az árfolyamok esése után kiváló vételi lehetőségek adódtak az átlagosnál kockázatosabb, de magasabb hozammal kecsegtető bóvlikötvények piacán.
Az utóbbi hetekben óriási méretű tőkekiáramlás zajlott a kötvénypiacról - így az amerikai bóvlikötvények piacáról is -, ami a hozamok emelkedésével, és az árfolyamok csökkenésével járt együtt, jelentősebb veszteségeket okozva a kötvénytulajdonosoknak. Sokan egyenesen attól tartanak, hogy véget ért az amerikai kötvénypiaci rali, és felkészülhetünk a kötvényhozamok tartósabb emelkedésére.
A kötvénypiacról zajló menekülést jól példázza, hogy a legnagyobb, befektetésre ajánlott minősítéssel rendelkező amerikai vállalatok kötvényeit tömörítő ETF árfolyama óriásit zuhant az elmúlt hetekben, de a legnagyobb amerikai bóvlikötvény ETF árfolyama is hasonló méretű mélyrepülést szenvedett el.
Az elmúlt évek nagy kötvénypiaci ralijának jelenleg megfigyelhető kisebb korrekciója következtében a bóvlikötvények hozama és a biztonságosnak tekintett tízéves államkötvény hozama közötti különbség összeszűkült, és a hosszú távú átlag alá került. Ez úgy történhetett, hogy a tízéves állampapírok hozama nagyobb mértékben emelkedett, mint a bóvlikötvényeké.
A spread szűkülése viszont megfordulhat, és az amerikai bóvlikötvények hozamfelára újra megnövekedhet, ami vonzóvá teheti őket a befektetők számára - véli a BlackRock. Ez a spread úgy tud bővülni, ha a tízéves kötvények hozama gyorsabban kezd csökkenni, mint a bóvlipapíroké. A szakértők szerint, ha folytatódik az amerikai gazdaság javulása, az a vállalatok eredményeinek javulásán keresztül csökkentheti a nemfizetés kockázatát, mely növelheti a keresletet a bóvlikötvények iránt.
Jeffrey Gundlach, híres kötvénypiaci szakértő a BlackRock elemzőihez hasonló véleményt fogalmazott meg néhány nappal korábban. Gundlach rendkívül optimista az amerikai államkötvényekkel kapcsolatban, és szerinte az elmúlt hetek "likvidálási hullámának" vége, és folytatódhat a kötvénypiaci rali. Várakozásai szerint a tízéves amerikai államkötvény hozama 1,7 százalékra fog csökkenni év végére, ami a jelenlegi kétéves csúcsok közeléből kissé bátor kijelentésnek tűnik.
Hogyan működnek a kötvények? A kötvény egy meghatározott futamidejű hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, melyet vállalatok és országok is kibocsáthatnak, ha forrásra van szükségük. A kötvénykibocsátó vállalja, hogy a kötvény névértékét a lejárat végén visszafizeti és közben meghatározott kamatot fizet, legtöbbször évente. A kötvény árfolyama és a hozama fordított módon viselkedik. Az árfolyam emelkedése azt jelenti, hogy a hozama esik, az árfolyam esése pedig azt jelenti, hogy a hozama nő. Ez annak köszönhető, hogy minden kötvénynek van egy meghatározott éves, névértékhez viszonyított kamatfizetési kötelezettsége, amit kuponnak nevezünk. Ha például ez a kupon két százalékos és a kötvényt mondjuk annak 100 forintos névértékén vásároljuk meg, akkor a kötvény hozama is két százalékos számunkra. Ha azonban a kötvény futamideje közben megváltozik a véleményünk a kötvény kibocsátójáról, például valamilyen okból már kevésbé bízunk meg benne, mint korábban, akkor valószínűleg el akarjuk adni a kötvényünket. Ha nagyon szabadulni szeretnénk a kötvénytől, már a 100 forintos névértéke alatt is hajlandóak leszünk megválni tőle (leesik a kötvény árfolyama). Aki viszont tőlünk például 98 forintért megveszi a kötvényt, annak a 100 forintos névértékre vetített 2 százalékos hozam már nem 2 százalékos hozam lesz, hiszen csak 98 forintot fizetett érte. Az árfolyam esése tehát növelte a kötvény hozamát. Ugyanezen logika mentén a kötvény árfolyamának emelkedése a hozam csökkenését jelenti. |