15:30 - Szökkent az euró-dollár
A sajtótájékoztató befejezése után az euró erősödni kezdett a dollárral szemben és 1,325 fölé ugrott az árfolyam, holott Draghi beszédének kezdetén csak 1,32 körül motoszkált az EURUSD.
EURUSD napon belüli grafikon
15:10 - Visszamászott az euró a nagy esés után
Az euró a dollárral szemben az 1,32-es szintről felpattanva a sajtótájékoztatót megkezdése előtti szintekre mászott vissza.
A deflációs félelemekről elmondta, hogy egyik eurózóna országban nem látható ilyen veszély. Vélhetően azért kérdezték meg erről a jegybankelnök véleményét, mert a Fed-nél mintha egy kicsit aggódnának a csökkenő infláció miatt.
Megkérdezték Draghit arról is, hogy mi változott a tavalyi évi beszéde után, amikor "amit kell" megtesznek az eurózóna védelme érdekében. Az EKB vezetője kiemelte, hogy a kamatfelárak csökkentek, a pénzpiacok stabilizálódtak. De Draghi továbbra sem gondolja azt, hogy az OMT program (amit bejelentettek, de nem vettek ennek keretében egy kötvényt sem) lenne a megoldás az eurózóna válságára. Szerinte néhány ország tett is azért, hogy javuljon a helyzet.
EURUSD napon belüli grafikon
14:45 - Jönnek a kérdések
Draghi a közlemény felolvasása után az újságírói kérdésekre kezdte meg a válaszadást.
A jegybank elnöke továbbra sem szeretné pontosan meghatározni, hogy mit ért a hosszabb ideig tartó alacsony kamaton. Szerinte sokkal jobb gazdasági teljesítményt kellene látni ahhoz, hogy ezen az előretekintésen változtassan a jegybank.
A kamatdöntéssel kapcsolatban - a szokásoknak híven - , megkérdezték Draghitól, hogy mekkora vita volt a rátáról, de ezt nem akarta kommentálni, de Draghi szerint egyhangú volt az EKB előretekintése az alacsony kamatok felé, tehát tartósan laza marad a monetáris politika.
Korábban felmerültek olyan hírek is - több EKB tanácstag -, hogy az EKB a kamatdöntő ülések után a jegyzőkönyvet közzé teszi majd. Draghi ma azonban megjegyezte, hogy az utóbbi években sokat fejlődött a kommunikáció, az őszi ülésen tárgyalhatnak is róla.
14:30 - Megkezdődik Draghi ülése
14:30-kor a szokásoknak megfelelően megkezdte Mario Draghi a kamatdöntő ülések utáni sajtótájékoztatót.
Draghi szerint a kamatok hosszú ideig alacsonyan maradhatnak (tartósan laza maradhat a monetáris politika), de a hangulat indikátorok szerint némi javulást lehet látni az eurózónában. Az inflációs nyomás viszont továbbra is nyomott maradhat, a középtávú inflációs várakozások lehorgonyzottak.
A munkaerőpiaci kondíciók továbbra is gyengének számítanak, és a gazdaság növekedési kilátásai továbbra is lefelé mutatnak. Az eurózóna főként a globális piacokon tapasztalt gazdasági fellendülésből profitálhat. A növekedési kilátásokkal kapcsolatban nem emelte ki Draghi, hogy törékeny lenne, továbbra is lefelé ható kockázatokról beszélt.
Júniusban az eurózónában a hitelnövekedés üteme 2,3 százalékra lassult a korábbi 2,9 százalékról. Látható, hogy a hitelek oldaláról némi zsugorodás tapasztalható.
Draghi a közleményben kiemelte azt is, hogy tavaly nyár óta jelentősen javult a bankok finanszírozási helyzete, sőt növekedtek sok helyen a betétek is.
EURUSD napon belüli grafikon
13:45 - Maradt az alapkamat
Az elemzői várakozásokkal összhangban nem változtatott az alapkamat nagyságán a mai ülésén az Európai Központi Bank, így 0,5 százalékon maradt a ráta.
A bejelentés után az euró-dollár árfolyam sem reagált érdemben. Majd a 14:30-kor kezdődő Mario Draghi jegybankelnök által vezetett sajtótájékoztató lehet az, ami mozgást hoz a piacokon.
Ma délelőtt érkezett néhány kellemes feldolgozóipari beszerzési menedzserindex adat az eurózónából. A térségben 50,3 pontra emelkedett a beszerzési menedzserindex az előző havi 50,1 pontról. De jó lett a német és az olasz adat is, mindkettő 50 fölötti értéket, tehát a feldolgozóipar expanzióját mutatja.
EURUSD napon belüli grafikon
Kamatdöntő ülést tartott ma a Bank of England is. Ők sem okoztak meglepetést, nem változtattak a 0,5 százalékos alapkamaton és a 375 milliárd fontos eszközvásárlási programon sem.