Az Európai Parlament kedden elfogadott egy szabálycsomagot, amely szerint a jelzáloghiteleseknek az egész Európai Unió területén, így Magyarországon is, alaposabb tájékoztatást kell kapniuk a kockázatokról és azok hosszú távú következményeiről.
Ilyen kockázat például a kelet-európai tagállamokra jellemző devizahiteleknél az árfolyammozgás, amely Magyarországon jelentős problémák forrása. Az Európai Parlament szabályai nem azonnal lépnek életbe, ugyanis, az MTI tudósítása szerint, a képviselők meg akarnak győződni arról, hogy minden tagállam betartja majd őket.
A szabályok a már adósságot felvett hitelesekre nem vonatkoznak, csak a jövőbeli ügyfeleket kell alaposabban tájékoztatniuk a bankoknak. A jövő adósainak a különböző ajánlatokról egymással összehasonlítható információt kell kapniuk, tisztában kell lenniük a hitel összes költségével és hosszú távú pénzügyi következményeivel.
Az elfogadott szabályok értelmében a devizahitelt felvevőket a szerződés aláírása előtt figyelmeztetni kell arra, hogy havi törlesztő részleteik emelkedhetnek. A tagállamok lehetővé tehetik, hogy a jelzáloghiteles bizonyos feltételekkel és a hitelszerződésben lefektetett árfolyamon más pénznemre váltsa tartozását.
Hitelt csak úgy adhatnak majd a bankok, hogy meg vannak győződve arról, hogy az adósjelölt megfelelő pénzügyi helyzetben van. A hiteligénylőnek hétnapos gondolkodási időt kell majd adni a szerződés aláírása előtt, sőt, az aláírás utáni első héten meg kell engedni az ügyfélnek, hogy visszalépjen.
Az új szabályok értelmében minden hitelesnek joga lesz ahhoz, hogy a hitelét elő- vagy végtörlessze, ha erre lehetősége van, de a részletszabályokat az irányelv a tagállamokra bízza. Végtörlesztés esetén a hitelező kártalanítást kaphat a tervezett, de elmaradt kamatjövedelem miatt, de nem fizettethet büntetést a végtörlesztővel.