Eladja Texas államban lévő palaolaj és palagáz kitermeléssel foglalkozó egységét a Shell – írja a Financial Times. Európa legnagyobb olajtársaságának texasi pala-kitettsége koránt sem tudott hozzájárulni a cég eredményeihez, ráadásul két hónappal ezelőtt egy 2,1 milliárd dolláros leírást kellett végrehajtani az ottani eszközökön.
Az amerikai palaolaj és palagáz kitermelése koránt sem váltotta be eddig a hozzá fűzött reményeket a Shellnél, mivel a palaforradalom következtében egyre olcsóbbá váló amerikai olaj és gáz nyomás alá helyezte a nagy olajtársaság eredményeit. A csökkenő árak miatt egyre olcsóbban tudják eladni az Amerikában kitermelt olajat, földgázt, miközben dollármilliárdokat áldoznak az ottani fejlesztésekre, kutatásokra. Ennek következtében jelentős veszteséget termelt az amerikai tevékenységük a második negyedévben, és az év hátralévő részében sem számítottak jelentős javulásra a régióban.
A hivatalos megfogalmazás szerint a Shell megvizsgálta egyes tevékenységeit, és úgy ítélte meg, hogy a texasi palaolaj és palagáz kitermelése nem illik bele a cég elképzeléseibe. Ugyanakkor ez nem zárja ki, hogy egy másik olajtársaság számára a mező jelentős mértékben hozzá tud majd járulni eredményeinek növeléséhez.
A Shell közölte, hogy további pala-érdekeltségeiktől válhatnak meg Észak-Amerikában, például a Kansasban meglévő 600 ezer holdas területüket is értékesíteni kívánják, valamint coloradói palaolaj-kutató projektjeiket is eladnák.
A Shell menekülése rendkívül fontos üzenetet hordoz, mivel az amerikai palaforradalom körüli felhajtás túlpörgését is jelezheti. Rendkívül figyelemre méltó, hogy a világ egyik legnagyobb olajtársasága nem tud profitálni a palaforradalomból, ami a többi nagy olajvállalat számára sem kecsegtet sok jóval. Ezek a nagy társaságok túl későn reagálhattak az őrületre, így már csak akkor léptek be a piacra, amikor jóval drágábban juthattak a megfelelő technológiához, eszközökhöz, különböző területekhez.
A híreket tegnap pozitívan fogadták a Shell befektetői, mivel a cég részvényei a pocsék tőzsdei hangulat ellenére 0,4 százalékot tudtak drágulni. Ma viszont kisebb korrekcióba kezdtek, és 0,5 százalékot gyengültek.
Royal Dutch Shell árfolyama (Amszterdam)