Soros György, magyar származású milliárdos szerint el kellene engedni Görögország adósságának egy jelentős részét, különben az ország sosem fog felépülni jelenlegi szorult helyzetéből, Németországnak pedig el kell vállalnia a vezető szerepet Európában. Soros a német Der Spiegel online változatának adott interjút.
Soros szerint mindenki tudja, hogy a görögök nem lesznek képesek visszafizetni hiteleiket, ezért jelentős adósság elengedésre lenne szükségük.
Ha Görögország nem fizetné vissza tartozásait, de betartaná a trojka (EU-IMF-EKB) előírásait, akkor a magántőke is visszatérne az országba, és megindulhatna a feltámadás.
A német kormány viszont hallani sem akar arról, hogy bármennyit is elengedjenek a terhekből, pedig Soros szerint viszont éppen a németeknek kellene arra emlékezni, mennyit segített nekik az adósság elengedése, például a második világháború után.
A gazdasági válság után kialakult európai helyzet nem tolerálható és nem is stabil, ezért azt meg kell oldani. De ezt csak Németország vezetésével lehet megtenni, ezért a németeknek kvázi olyan szerepet kellene betölteni, mint az USA-nak a második világháború után, amikor a Marshall-tervvel segített Európának.
Egy évtizedes gazdasági stagnálást ugyanis nem tudna kibírni az EU Soros szerint, az unió szétesése pedig Németországnak sem érdeke.
Az USA-val kapcsolatban pedig inkább optimista a milliárdos, mivel az adósságplafonnal és a költségvetéssel kapcsolatos vitát csak politikai színháznak tartja. Szerinte a piacok már látják a kimenetelt, nem lesz csőd és a republikánusok szélsőségesebb képviselői is vereséget szenvednek. A Fed monetáris politikájában történő változásnak viszont jelentős hatása lesz a fejlődő piacokra.