Pár tízmilliárd forinttal megdobta a kormányoldal a jövő évi, már a benyújtásakor is kicentizett költségvetés hiányát a 2014-es büdzsé egyik fontos szavazásán. Hétfőn a parlamentben a kormány által benyújtott törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványokról határoztak, ezekkel írták át a kabinet tervét.
Amit megszavazott a kormánypárti többség, azokkal a kormány is egyetértett. Az elfogadott módosítások között a legnagyobb tétel az önkormányzati adósságrendezésre biztosított plusz 60 milliárd forint.
Nemrég jelentették be, hogy az önkormányzatoknál maradt adósságot is átvállalja a kabinet, vannak azonban olyan ügyletek, amelyek a kisebb összeg vagy a jellegük miatt nem vállalhatók át. Ezeket úgy veszi le a kabinet a települések válláról, hogy odaad nekik erre 60 milliárd forintot, amelyből az önkormányzatok a hiteleket előtörlesztik.
A másik húzósabb tétel a fővárost veszi célba. Budapest a közösségi közlekedésre kap az eredetileg gondolt 10 milliárdon felül még 14 milliárd forintot. Nincs két hete, hogy a Fővárosi Közgyűlés arról döntött, hogy a BKV-bérletek árát tíz százalékkal csökkentik. Így különböző számítások 1–3 milliárd forint közé teszik a BKK veszteségét, vagyis amit a kormányoldal most megszavazott a fővárosi tömegközlekedési cégnek, az bőven kompenzálja a vállalatot.
A javaslatnak az sem kevésbé érdekes része, hogy 14 milliárd forinttal megemelték az amúgy is jócskán, a Költségvetési Tanács véleménye szerint is legalább 100 milliárd forinttal túltervezett áfabevételi sort. Tették ezt azért, hogy papíron ne nőjön tovább a Brüsszel szerint is éppen határon, 3 százalékon táncoló hiány. Pedig valójában ezzel növelték a deficitet, hiszen nem történt más, mint hasraütés-szerűen növeltek egy bevételt papíron, csak azért, hogy az fedje le a megnövelt kiadást. Ez bevált technika ebben a ciklusban, minden év végén a költségvetési tárgyalásban ezt játszotta a kormányoldal, majd a rá következő év tavaszán a kormánynak kiigazító csomagot kellett összeraknia, hol minisztériumi pénzek zárolását rendelték el, hol adókat emeltek.
Ezeken túl kisebb változtatásokat vezettek át a költségvetésen. Több mint másfél milliárd forinttal növelték a kiemelt sportegyesületek támogatását. Hatszázmillió forint többlettámogatást szavaztak meg a képviselők a Szépművészeti Múzeumnak és a Magyar Nemzeti Galériának, hogy fedezzék kiemelt jelentőségű kiállításaik megrendezését. Félmilliárddal kapnak többet az ügyészek.
A tervezetthez képest öt százalékkal nagyobb működési támogatáshoz jutnak jövőre a fogyatékossággal élőket képviselő szervezetek, így a vakok és gyengénlátók, a siketek és nagyothallók, az autisták, az értelmi fogyatékossággal élők, a mozgáskorlátozottak, a szervátültetettek, valamint a siketvakok képviselői.
A XVIII. kerületi Cséry-telep rekultivációs tervének elkészítésére és kivitelezésére – az ott történt környezetszennyezés miatt – százmillió forintot biztosított a Ház.
Csaknem egymilliárd forintot szavaztak meg a diaszpórában élő magyar közösségek megerősítését szolgáló Kőrösi Csoma Sándor-programra, amelynek célja a többi között a hétvégi iskolák szakmai színvonalának emelése, a cserkészcsapatok munkájának segítése és a népzenei hagyományok ápolása. Több mint egymilliárd forinttal növelték a Határtalanul! program támogatását, ez a határon túli oktatási feladatok elvégzése mellett azt célozza, hogy minden tanuló eljusson legalább egyszer iskolai kirándulással a szomszédos országok magyarlakta területeire.
Növelték a tanyafejlesztési programra jutó összeget is 250 millió forinttal, 1 milliárd 665 millió forintra. A tervezettnél kétszázmillió forinttal több, kétmilliárd jut az önkormányzati tűzoltóságoknak.
Csepeli hidak felújítására 500 millió forintot szavaztak meg, mondván, kritikus állapotban vannak, és a dél-pesti átmenő forgalom gyorsabbá tétele is indokolt.
Az Országgyűlés egyetlen szavazásra kért ellenzéki módosító javaslatot sem támogatott. Az MSZP csaknem tízmilliárd forintot indítványozott egy bölcsődeépítési programhoz, cserébe a Kossuth tér átalakítására és a kormányzati kommunikációra fordított összeget csökkentette volna. A Jobbik egyebek mellett a közszolgálati tisztviselők illetményalapjának növelését kezdeményezte, és 70 milliárd forintot javasolt állami földvásárlásra. Az LMP pedig azt szorgalmazta, hogy a családi napközik is kapjanak állami támogatást.
A Nemzetgazdasági Minisztérium keddre számolja át a költségvetést a ma megszavazott módosítókat figyelembe véve. Kedden az így adódó bevételi és kiadási fő számokat, valamint a hiány összegét fogadja el a parlament. A képviselők ezután a minisztériumokon, fejezeteken belüli átcsoportosításokat kezdeményezhetnek. Erről december elején lesz szavazás, és egy tavalyi törvénymódosítás lehetőséget biztosít arra is, hogy a most kialakított bevételi és kiadási számokat felülírják a december közepére időzített végszavazáson.