„A vécéfedél lezárásának nincs érdemi hatása a vírusrészecskék terjedésének megakadályozására” - mondta Charles Gerba, az Arizonai Egyetem virológus professzora, egy nemrégiben készült tanulmány vezető szerzője, aki a vírusrészecskék terjedését mérte a vécé lehúzásakor, olvasható az IflScience cikkében.
Tanulmányunk rávilágít a vécék rendszeres fertőtlenítésének fontosságára a szennyeződés csökkentése és a vírusok terjedésének megakadályozása érdekében”
- mondta az eredményekről szóló nyilatkozatában.
Ez nem jelenti azt, hogy a vécéfedél lezárása az öblítés közben rossz ötlet: több tanulmány is kimutatta, hogy ez hasznos a bakteriális kórokozók terjedésének megfékezésében, amelyek általában nagyobbak, mint vírus megfelelőik. Ráadásul a kevesebb széklet és vizelet a levegőben mindenképpen előnyös.
Amikor azonban Gerba és kollégái mind a nyilvános, mind az otthoni vécékbe egy adag vírust juttattak - az MS2 bakteriofágot, egy olyan baktériumokat megfertőző vírustípust, amely nem veszélyes az emberre - és lehúzták, azt találták, hogy a fedél fel- vagy lehajtása nem okozott statisztikailag szignifikáns különbséget a vécében szétszóródó vírusok mennyiségében.
Az MS2-t minden vizsgált mellékhelyiség felületéről visszanyerték, és a fedél lezárása nem volt hatással az eredményekre.
A fedél lezárása csupán kissé átirányította a szóródást.
Ha a fürdőszoba bármely területét tisztán akarjuk tartani, akkor valójában van valami sokkal jobb, mint csak lehúzni és reménykedni a legjobbakban: fertőtlenítsük a helyiséget.
A kórokozók terjedéséről szóló rossz hírek mellett a tanulmánynak volt egy pozitív oldala is - a vécétisztítás hatékonyságának áttekintése.
A vécécsésze fertőtlenítőszerrel és véckefével történő tisztítása a tanulmány szerint jelentősen csökkentette a vécécsésze vizének MS2-szennyezettségét a csak kefével történő tisztításhoz képest”
- erősítette meg a tanulmány.
„Ezenkívül azt találtuk, hogy maga a vécékefe is sokkal kevésbé volt szennyezett, ha fertőtlenítőszert használtak a tisztítás során.”
Más szóval, ha nem akarunk megbetegedni, takarítsuk gyakrabban, fertőtlenítőszert használva a fürdőszobánkat.