A Wiener Börse bejelentése alapján bekerül a CECE indexbe a CIG Pannónia és az Appeninn részvénye. Ez azért jó hír mert azoknak az indexkövető alapoknak, akik benchmarkként használják a CECE indexet, elvileg meg kell venniük a súlyoknak megfelelően a részvényeket.
Számításaink szerint 514 ezer darab CIG Pannónia részvényt kell az alapkezelőknek megvenniük, míg 198 ezer darab Appeninn részvényt. Mivel mindkét papír likviditása alacsony, ezért komoly hatása is lehet a bejelentésnek. A CIG esetében a napi átlagforgalom több mint 6-szorosányi, míg az Appeninn esetében a napi átlagforgalom 3-szorosányi papírt kellene megvenniük a befektetőknek.
Az Erste kalkulációi alapján a 20 napos átlagforgalom 310 százalékányi Appeninn részvényt kellene megvenniük az alapkezelőknek, míg ez az arány a CIG Pannóniánál 666 százalék.
Az Equilor számításai szerint pedig a CIG-ből 100 millió forintnyit (mintegy 416 ezer darab), míg Appeninnből 35-36 millió forintnyit vehetnek (163 ezer darab) az alapkezelők.
Fontos azonban kiemelni, hogy a CECE indexet jóval kevesebb alap követi elsődleges benchmarkként, mint az MSCI-t, így az elérhető információk is jóval szűkösebbek. Becsléseink szerint 450 millió eurónyi tőkét kezelnek azok az alapok, akik a CECE indexet követik.
Mivel alacsony a részvények likviditása és kicsi a piaci kapitalizációjuk, így nincs arra sem garancia, hogy az alapkezelők azonnal (az átsúlyozáskor megveszik a részvényeket).
Az index pontos összetételét és a súlyokat a Wiener Börse december 18-án teszi közzé, az átsúlyozást pedig december 20-án piaczáráskor hajthatják végre. Fontos kiemelni azt is, hogy több olyan tényező (amit a tőzsde tesz közzé) is van, aminél feltételezéssel éltünk és amely a becslésünket lefelé korrigálhatja. Ezért a számításaink akár túlzóak is lehetnek.
A CIG Pannónia esetében érdemes megemlíteni azt is, hogy tegnap Dr. Mikó Gyula, a társaság igazgatóságának tagja 230 forintos árfolyamon 150 ezer darab részvényt értékesített. Azt sem lehet kizárni, hogy van olyan alapkezelő, aki olyanoktól próbál nagyobb tételt vásárolni, akinek a rendelkezésére áll ez a mennyiség, ezáltal komolyabb árfolyamhatás nélkül is hozzá tud jutni az alapkezelő a részvényhez.