Négy esetben vihető át szabadság a következő évre

Vágólapra másolva!
Négy esetben tolható át a tárgyévi megmaradt szabadság, illetve annak meghatározott része a következő évre - derül ki a LIGA Szakszervezetek jogi szakértőjének összefoglalójából.
Vágólapra másolva!

Az év végén bennragadt szabadságok kiadására vonatkozó szabályozást áttekintő tájékoztató kiemeli: a szabadságot kötelezően az esedékesség évében kell kiadni.

Ha azonban a szabadság még az esedékesség évében megkezdődik, ezzel egybefüggően a következő évben legfeljebb öt munkanap kiadható.

A következő év március 31-éig adható ki a szabadság, ha a dolgozó munkaviszonya az esedékesség évében október 1-jén vagy azt követően kezdődött, illetve ha a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdeke vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok miatt arra kollektív szerződés felhatalmazást ad.

A munkáltató és a munkavállaló megállapodása alapján a szabadság harmadát a következő év végéig lehet kiadni. A 2014-ben esedékes szabadságokra azonban ez már nem vonatkozik, a jövő év január 1-jétől ugyanis a felek már csak az életkor alapján járó pótszabadság átvitelében állapodhatnak meg - hívja fel a figyelmet összefoglalójában Kéri Ádám.

Ha a szabadságot a munkavállalónál felmerült ok miatt nem tudta kiadni a munkáltató az esedékesség évében, akkor a szabadságot az ok megszűnésétől számított 60 napon belül kell kiadni. Ilyen esetben akár az esedékesség évét követő év eltelte után is kiadható a szabadság.

A szabadság időpontját legalább 15 nappal előre közölni kell. A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdeke, illetve működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadság kiadásának időpontját módosíthatja, illetve a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja. Ebben az esetben azonban a munkavállaló kárát és költségeit meg kell téríteni.

Fő szabály szerint a szabadságot a munkaviszony megszűnésének kivételével megváltani nem lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!