A cseh áramszolgáltató atomerőműért lobbizik

Vágólapra másolva!
A kormány elhalasztaná a döntést a temelíni erőmű bővítéséről, és nem tudja garantálni az áram árát sem. Az állami cég vezérigazgatója szerint folytatni kell a pályáztatást.
Vágólapra másolva!

Csehországnak szüksége van az atomerőművekre, s a cseh politikusoknak azon kellene dolgozniuk, hogy a formálódó európai uniós energiapolitikai keretében megvédjék a cseh nemzeti érdekeket – mondta Daniel Benes, a Cseh Energetikai Művek (CEZ) vezérigazgatója. Csehországban vita folyik arról, szükséges-e bővíteni az ország atomerőműveit. A dél-csehországi Temelínben lévő erőmű két új blokkjára kiírt pályázat ugyanakkor a végső szakaszába érkezett, s a pályázat győzteséről, illetve sorsáról az idén kellene döntést hozni.

Jan Mládek, az új cseh ipari és kereskedelmi miniszter nemrég azt mondta, hogy a kormánynak el kellene halasztania a döntést. Mládek szerint a CEZ-nek, mint az erőmű tulajdonosának, nincs más választása, mint elhalasztani a bővítést. Bohuslav Sobotka miniszterelnök szerint az állam nem fogja garantálni a CEZ-nek a stabil áramárakat. A cég részvényeinek 70 százaléka állami tulajdonában van.

A CEZ vezérigazgatója szerint Temelín bővítése nincs veszélyben, csupán a mostani pályázat sorsa kérdéses. "Nem tudom elképzelni, hogy a CEZ, mint üzleti társaság, pályázat nélkül választaná ki az építőt. A magyar útról eddig kevés az információ, ezért értékelésével várni kell még. Idővel talán megmutatkozik, hogy ebben az esetben nem probléma-e éppen az építő kiválasztása. Ráadásul ott kormányközi megállapodásról van szó, a CEZ számára ez az út nem járható" - mondta Benes. Szerinte 2030 körül Csehországnak szüksége lesz az új energiablokkokra, és reméli, hogy Csehország nem kerül a megújuló energiát preferáló német "imperiális energiapolitika" uszályába, s kitart az atomenergia fejlesztése mellett is. "Ezt nem a Németországgal szembeni rosszindulatból mondom. De húsz év múlva a magyarok ne nevessenek rajtunk, hogy olcsóbban előállított áramuk van, magasabb náluk a foglalkoztatottság és a jólét".

Az ipari és kereskedelmi miniszter szerint a döntést 3-5 évvel kellene elhalasztani. Kérdés, hogy hajlandó lenne-e addig várni a két versenyben maradt pályázó, az amerikai Westinghouse cég, illetve a Mir.1200 orosz-cseh konzorcium. A két csoport ajánlata 2015 júliusáig érvényes.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!