"Irtózatos gáz van" címmel írt drámai hangú nyílt levelet L. Simon Lászlóhoz, a parlament kulturális bizottságának elnökéhez Szabó Tibor Benjámin az Új Könyvpiac felelős szerkesztője.
Szabó szerint a könyvpiacon meglévő problémák akkorákra duzzadtak, hogy a lyukak már nem betömhetők, és - főleg az Alexandra által kialakított, de később a többi könyvértékesítő hálózat által is követett üzleti gyakorlat következtében - jogi eszközökkel kell közbelépni, hogy elkerülhető legyen a teljes iparág összeomlása.
Szerinte L. Simon, mint a Nemzeti Kulturális Alap elnöki jogkörben eljáró alelnöke tehetne a legtöbbet a kialakult helyzet ellen. "Az vagy a könyvszakmának, mint Harry Potter Roxfortnak," fogalmaz a szerkesztő.
Jogszabályi változások kellenek
A szakember szerint az Alexandra által indított adósságspirál mostanra az egész szektort megmérgezte, és mivel a kereskedőcég a közepes méretű kiadóknak több tízmilliós összegekkel tartozik, az Alexandra bedőlése - amire a bankhitelekkel kapcsolatban nemrég felmerült nehézségek miatt egyre nagyobb az esély - az egész iparágat magával rántaná.
Szabó a következő jogszabályi változásokat javasolja L. Simonnak megfontolásra:
A könyvkereskedőket kötelezni kellene arra, hogy a kiadói jutalékokat külön számlán tárolják, elkerülve azt, hogy ezek az összegek beépüljenek a kereskedőcégek napi gazdálkodásába, és felelőtlenül feléljék azokat.
El kellene fogadni a "könyvártörvényt" (ezt korábban L. Simon is támogatta), amely kimondaná, hogy a könyveket a megjelenésüket követő egy évig a könyvkereskedők nem adhatják húsz százalékot meghaladó kedvezménnyel.
Végül pedig a piacot - legalább részben - át kellene állítani a bizományosi kereskedelemről a visszárus kereskedelemre. Szabó szerint az is elegendő lenne, ha csak az NKA által támogatott könyvekkel kapcsolatban írnák elő, hogy azokat a kereskedőknek a megjelenést követő egy évben kötelezően készleten kell tartaniuk, és azokat az átvételkor ki kell fizetniük.