Meglehetősen pesszimista véleményt fogalmazott meg az amerikai tőzsdékkel kapcsolatban Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza. A szakember szerint az S&P 500 már csak néhány pontra van attól a szinttől (nevezetesen az 1900-astól), ami után masszív mélyrepülésbe fog kezdeni. Jakobsen szerint nem kizárt a 30 százalékos korrekció sem az elmúlt évek ralija után, és akár 1330 pontig is zuhanhat az S&P 500.
Jakobsen azzal indokolja meglepő állítását, hogy egyedül a részvények maradtak ki a válság utáni nagy korrekcióból a nagy eszközosztályok (nyersanyagok, kötvények) közül.
A részvénypiacok általában a nagyobb válságok után ötévente átlagosan 25-30 százalékos korrekciót mutatnak be. Ezzel szemben az S&P 500 a válság után, 2009 márciusában elért mélypontja óta 2,7-szeresére növelte értékét, és szinte naponta üt új történelmi csúcsokat. Az S&P 500-nál tehát koránt sem történt meg ez a hagyományos 30 százalékos korrekció, melynek Jakobsen szerint hamarosan itt lesz az ideje.
Ezt a mélyrepülést a világgazdaság jelentős lassulása, a vállalati eredmények csökkenése is kiválthatja a szakember szerint, aki elképzelhetőnek tartja azt is, hogy Németország recesszióba zuhan vissza az év végére.
Jakobsenhez hasonló véleményen van Jim Paulsen, a Wells Capital Management vezető befektetési stratégája is. Paulsen hasonlóságokat vélt felfedezni az 1982-es bikapiac (mely az 1987-es összeomlással ért véget), és a mostani tőzsdei rali között (ez derül ki a Marketwatch összeállításából).
Paulsen rámutatott, hogy az 1982-es hegymenet kezdete és 1987-es vége között 1274 kereskedési nap telt el, pont annyi, amennyi a mostani raliból is eltelt 2009 márciusa és 2014 április elseje között. Az analógia alapján akár mostanában is bekövetkezhet az 1987-eshez hasonló összeomlás. Paulsen ugyanakkor nem tart valószínűnek egy újabb, 20 százalékos napon belüli zuhanást, de egy 10 százalékos korrekció könnyen jöhet néhány hónapon belül.
Az elmúlt három hétben folyamatosan láttak napvilágot az olyan szakértői vélemények, melyek nagy tőzsdei mélyrepülésekkel riogattak. Ezzel szemben a korrekciónak egyelőre se híre, se hamva, és a részvénypiaci mentelés rendületlenül folytatódik. Nem azt akarjuk mondani, hogy nem szabad hinni a szakembereknek, hanem, hogy fenntartásokkal érdemes kezelni az ilyen, hatalmas mélyrepülést prognosztizáló véleményeket.
Találni ráadásul a piacon bőven olyan véleményeket is, melyek a további tőzsdei ralira hívják fel a figyelmet. A nagy tekintélyű Goldman Sachs például konkrétam igen jó tőzsdei teljesítményt vár az idei második negyedévre, és az érvelésük sem tűnik rossznak. Úgy gondolják, hogy az első negyedéves lassulást követően a gazdasági teljesítménnyel kapcsolatban egyre több pozitív meglepetés érkezik majd a következő hónapokban, ami a részvénypiacok emelkedését is fűtheti.
Ami ráadásul a Goldman prognózisából kifejezetten magyar szemmel nézve is jó hírnek ígérkezik, hogy szerintük a feltörekvő piacok feltámadása is kitarthat. Ha ugyanis a tőkeáramlások ismét a feltörekvők felé fordulnak (nem pedig el azoktól), az a magyar részvénypiacon is lecsapódhat némi többletkereslet formájában. Talán az elmúlt napok kitartó emelkedésének hátterében már részben ez is meghúzódik.