A vártnak megfelelően 0,25 százalékon hagyta az irányadó rátát az EKB mai kamatdöntő ülésén. Az euró nagy erősödéssel reagált a bejelentésre, Draghi beszéde közben azonban már gyengülésnek indult a deviza.
Draghi elmondása szerint az eddig látott eredmények az előrejelzéseikkel összhangban alakultak, ugyanakkor még mindig elnyúló alacsony inflációs környezetre lehet számítani.
Az infláció visszaesése tulajdonképpen az élelmiszereknek és az energiaáraknak köszönhető. Deflációs veszély viszont továbbra sincs, áprilisban már az éves infláció fellendülése várható. Az EKB 2 százalékos inflációs célját 2016-ra érheti el.
Az EKB elnöke nem zárta ki a további monetáris lazítás lehetőségét. Elmondása szerint a makrogazdasági környezet miatt még hosszasan fenn kívánják tartani a támogató monetáris politikát.
Nem kellett sokat várni az első bombameglepetésre sem, ugyanis az EKB döntéshozóinak körében felmerült az amerikaihoz hasonló quantiative easing, azaz a QE lehetősége. Draghi ugyanakkor kiemelte, hogy a döntéshozók számára fontos kiindulópont az euró árfolyama.
A mai ülésen rendkívül nagy figyelem övezte a negatív betéti ráta lehetőségét, amiről hosszas vitát folytattak a döntéshozók.
A sajtótájékoztató megkezdésével markáns hullámzásba fogott az EURUSD, az árfolyam már 1,38 felett is járt, holott délelőtt az 1,376-1,377-es sávban ingadozott. Ezt követően azonban gyengülésnek indult az euró, 1,372 alatt is megfordult az árfolyam.
Draghi szavaira a részvénypiacok emelkedésbe kapcsoltak, igaz komoly pluszokat még így sem látni. A kisebb mínuszokat kisebb pluszok váltották. A DAX és a CAC 0,2-0,4 százalékos pluszban tartózkodik.
Az arany árfolyama egészen 1182 dollárig csökkent, majd az EKB-vezér beszéde közben egyből emelkdésnek indult. Innen egészen 1286 dollárig futotta az emelkedés.
13:48 - Maradt az alapkamat
Nem változtatott az eurózóna irányadó rátáján az EKB mai kamatdöntő ülésén, a ráta maradt rekordalacsony szinten, 0,25 százalékon. A jegybanki tartalékbetétek után fizetendő kamat szintén nem módosult, maradt 0 százalékon.
Az elmúlt hetekben egyre másra erősödtek azok a hangok, hogy az EKB új stimulust jelenthet be, miután márciusban tovább csökkent az infláció. A fogyasztói árindex emelkedése 0,5 százalékos volt a harmadik hónapban, ami felerősítette azokat a félelmeket, hogy az eurózóna defláció felé halad.
A piac most Mario Draghi jegybankelnök fél háromkor kezdődő sajtótájékoztatójára vár, ahol pontos részletek derülnek ki a döntésről, és megtudhatjuk, miként vélekednek a jegybankárok az eurózónában zajló folyamatokról.
Az euró dollárral szembeni árfolyama 1,374-ről 1,377 fölé szaladt fel a döntésre.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!