Az eddigi legerősebb szóbeli intervenciónak lehettünk tanúi a hétvégén az EKB részéről, mivel Mario Draghi kijelentette, a jegybank tovább lazíthat monetáris politikáján, ha tovább erősödik az euró. Draghi az IMF és a Világbank által szervezett találkozón elmondta, az erős euró már kedvezőtlenül befolyásolja az árstabilitást a zónában, ami ellen hamarosan fel kell lépnie a jegybanknak, ha tovább romlana a helyzet.
Az eurózóna közös fizetőeszköze tavaly júliusi lokális mélypontjának elérése óta 9 százalékot erősödött a dollárral szemben, ami nem kedvez az éppen magára találó, de alacsony inflációval küzdő eurózónának.
Az erős euró elsősorban az export visszafogásán keresztül hátráltathatja az eurózónát, mely történetének leghosszabb recessziója után kezdett éledezni. Ezen túl az importot is egyre olcsóbbá teszi az erős euró, ami a jegybank számításai szerint fél százalékponttal csökkenthette az amúgy is nagyon alacsony inflációt. Az eurózónában már csak fél százalékos volt az infláció márciusban éves alapon, ami messze elmarad az EKB 2 százalékos középtávú céljától. Az utóbbi hónapokban így egyre komolyabbak lettek a deflációs spirál lehetséges kialakulásával kapcsolatos aggodalmak.
Az erős euró tehát kezd súlyos problémává válni az EKB szerint, és a jegybank egyre hangsúlyosabb üzeneteket kezdett küldeni az elmúlt hetekben, hogy valamilyen eszközzel elősegíthetik annak gyengítését. Draghi a legutóbbi kamatdöntő ülés után jelezte, hogy már felmerült egy eszközvásárlási program indításának a lehetősége, és a Frankfurter Allgemeine Zeitung azt is megszellőztette, hogy egy ezer milliárd eurós program hatásait vizsgálja az EKB.
Draghin kívül Benoit Coeure EKB végrehajtó-bizottsági tag is felszólalt, aki elmondta, hogy a jegybank kész eszközvásárlási programot indítani, ha tartósan fennmarad az alacsony inflációs környezet az eurózónában, és tovább erősödik az euró.
Draghi és a többi jegybankár eddig nem fogalmazott meg ilyen egyértelmű üzenetet, mint amilyet az elnök küldött a hétvégén, amire gyengüléssel reagált ma az euró. A dollárral szembeni árfolyam az 1,39 feletti szintekről már 1,382-ig tért vissza.