A vállalkozások augusztus 31-e után már csak online pénztárgépet használhatnak, az átállást elmulasztó céget egymillió forintos bírsággal is sújthatja a NAV, és az üzlethelyiséget is bezárhatja 12 napra - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön, miután a pénztárgép munkabizottság egyeztetett a véghatáridőről.
A tárca tájékoztatása szerint jelenleg több mint 148 ezer online pénztárgép áll összeköttetésben a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV).
A pénztárgép-forgalmazók jelentése szerint augusztus végéig további több ezer pénztárgép beüzemelhető. A pénztárgép-használatra köteles vállalkozások rendelése azonnal teljesíthető, mert az online kasszák a gyártók, forgalmazók raktáraiban, polcain vannak - áll a közleményben.
A kormány a véghatáridőt többször is meghosszabbította, a bírságolásnál pedig lehetőséget adott az adóhatóságnak, hogy mérlegeljen. A revizor nem szankcionált, ha úgy ítélte meg, a vállalkozás mindent elkövetett annak érdekében, hogy mielőbb beüzemelje a pénztárgépet.
Az adóhatóság az elmúlt hónapokban azt tapasztalta, sokan trükköznek, hogy a lehető legkésőbb kelljen olyan pénztárgépbe beütni a bevételeket, amelyik az adatokat azonnal továbbítja a NAV kockázatelemzőinek. A rendszert kijátszó vállalkozások a megrendelt pénztárgépet nem veszik át, nem fizetnek előleget, vagy a megrendelést visszamondva új forgalmazót keresnek fel - közölte az NGM.
A tárca közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy komoly szankcióra számíthat az a vállalkozás, amelyik szeptember 1-jétől nem online pénztárgépet használ.
A kormány 2012. október 5-én döntött az online pénztárgépek bevezetéséről. Széleskörű társadalmi és szakmai egyeztetés után 2013. február 15-én jelent meg a konkrét időpontokat és ütemezést tartalmazó pénztárgéprendelet. Az átállás elősegítése érdekében 2013-ban megalakult a pénztárgép munkabizottság, amelyben az összes érdekelt fél részt vett.