Július 4-e nagy ünnep az amerikai sörgyártók számára, hiszen jócskán megugrik a fogyasztás. Ugyanakkor a kisebb méretű, kézműves sörgyártóknak mégiscsak nagyobb okuk van az ünneplésre, miután az elmúlt két évtizedben jókora növekedésen mentek keresztül.
Az Egyesült Államok statisztikai hivatalának legfrissebb adatai szerint az elmúlt öt évben megduplázódott a sörfőzdék száma. Csak az elmúlt két évet tekintve pedig napi szinten átlagban 1,2 új sörfőzde nyitotta meg kapuit.
A növekedés jelentős része elsősorban a gomba módra elszaporodó kézműves sörfőzdéknek köszönhető, melyek jelenleg az amerikai sörpiac 7,8 százalékáért felelnek. Tavaly már 15,6 millió hordó kézműves sört készítettek az USA-ban, miközben az 1 milliós határt a ’90-es évek elején lépték át.
Ráadásul az elkövetkezendő években még tovább hízhat a kézműves söripar, ugyanis több mint ezer kézműves sörfőzde nyitása van tervben.
Korábban, a második világháborút követően éppen ellentétes folyamat játszódott le az amerikai sörpiacon. Az Anheuser Busch-hoz hasonló sörgyártók ugyanis felvásárolták a kisebb versenytársakat, aminek következtében a ’80-as évekre soha nem látott szintre csökkent a sörfőzdék száma.
Mindez komoly fenyegetést jelent a nagy sörgyártók számára, melyek saját kézműves sörökkel, azaz különböző ízesített sörökkel próbálják meg felvenni a versenyt. A tengerentúlon lezajló folyamatok ráadásul más országokban is könnyedén lejátszódhatnak, tehát előbb-utóbb valamit lépniük kell a sörgyártóknak.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!