Nappal a bevétel 30 százaléka, éjszaka pedig akár 70 százaléka is az italeladásból van, mondták az Origónak a szerkesztőség közelében lévő egyik kisboltban.
Arra voltunk kíváncsiak, hogyan érintené őket, ha a kormány - a dohányhoz hasonlóan - az italboltok piacát is átalakítaná. Az egyik közértben azt mondták, a dohányboltok miatt a hálózat 8 üzletéből 3 már bezárt, az italboltok pedig a maradékot tennék tönkre. A boltos meggyőződése, hogy - akár a trafikmutyi idején -, előre le lenne osztva, ki nyithatna italboltot.
Óriási piacról van szó: a KSH adatai szerint Magyarországon évente 300 milliárd forintot költenek alkoholtartalmú készítményekre. A boltok bevételének átlagosan 10 százaléka alkoholos italok eladásból folyik be - mondta Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint az alkohol érzékeny piaca a kereskedelemnek és a vendéglátásnak is.
A dohány után 2015-től az alkoholkereskedelem is állami felügyelet alá kerül - írta a Napi Gazdaság kormányközeli forrásokra hivatkozva. A lap szerint a koncepciót véglegesítették, megvalósításáról pedig már elkezdődtek az egyeztetések a piac szereplőivel. A Válasz.hu azt írta, hogy a sör és a bor maradhat a kisközértek polcain, és csak a 15 százaléknál nagyobb alkoholtartalmú italokat száműznék a nemzeti italboltokba. Az Origóval a Kormányzati Információs Központ ugyanakkor azt közölte, hogy „az alkoholtartalmú italok kereskedelmének ügyéről a kormány nem tárgyalt, előterjesztés sem készült, és nincs a kormány napirendjén”. Vagyis jelenleg nincs szó nemzeti italboltok nyitásáról. Vámos Györgynek sincs információja a nemzeti italboltokról, de úgy véli, az alkohol-nagykereskedelmet kellene szigorítani, nem pedig a kis boltokban betiltani az alkoholtartalmú italok forgalmazását.
Minden piackorlátozó döntés érzékenyen érinti az Auchant, közölte az Origóval az áruházlánc. Az Auchannak azonban nem jelentene hatalmas bevételkiesést, ha kizárólag csak nemzeti italboltban lehetne alkoholt kapni. A multinál azt mondták, vásárlóik többsége jellemzően a heti, havi esetleg napi bevásárlását intézi szupermarketjeikben. Az Auchan Magyarországgal a kormány részéről nem egyeztetett senki, csak a sajtóból értesültek a nemzeti italboltok bevezetésének ötletéről.
Főleg magánszemélyek rendelnek a neten, fele-fele arányban sört, bort, illetve magasabb alkolholtartalmú italokat, mondta Ledvai Norbert. Az 5 éve indult budapesti italfutár cég vezetője szerint napi 5-10 rendelése van, és alkalmanként 4-5 ezer forint értékben kérnek tőle alkoholt. Ha kizárólag italboltokban lehetne alkoholt venni, 50 százalékos bevételkiesést jelentene neki, de akár a vállalkozása is megszűnhet.
A kereskedelemben az egyenlőség a legfontosabb - hangsúlyozta Vámos György. Az OKSZ főtitkára emlékeztetett, hogy a nemzeti dohányboltok bevezetésekor egyes kisboltok mellett nyithattak nemzeti dohányboltot a kereskedők, mások mellett pedig nem. Vámos szerint félő, hogy - a dohányboltokhoz hasonlóan - az italboltok megnyitása is jelentős bevételkiesést jelentene a büdzsének, a kisboltoknak, és ismét nagyobb teret kapnának a feketepiaci áruk. Míg a boltoknak korábban a cigaretta árusítása veszteséges volt, az alkoholtartalmú italok eladása után van némi hasznuk.
A GKI Gazdaságkutató adatai szerint tavaly 70 milliárd forint bevételtől esett el a költségvetés a nemzeti dohányboltok miatt. Ebből évi 30 milliárd forint a dohány-kiskereskedelem átalakításának közvetlen vesztesége.