Többnyire csalódást keltő makroadatok láttak ma napvilágot Európából, amelyek összességében az eurózóna motorjának számító Németország gyengélkedéséről árulkodik. Nem véletlen, hogy az európai tőzsdéken borús a hangulat.
A német statisztikai hivatal megerősítette a korábbi, második negyedéves GDP-adatközlését, eszerint negyedéves alapon 0,2 százalékkal zsugorodott a német gazdaság, éves összevetésben pedig csupán 0,8 százalékos volt a bővülés.
Ráadásul a német feldolgozóipari kilátások sem túl fényesek, a feldolgozóipari beszerzési menedzserindex (BMI) folytatta év eleje óta tartó csökkenését, és a várt 52 helyett 51,4 pontra esett, ez 11 hónapos mélypont.
A BMI az egyik legszélesebb körben figyelt előretekintő gazdasági mutató, amelyet beszerzési menedzserek megkérdezése alapján, az ő várakozásaikból állítanak össze (emiatt például jobb, mint a múltbeli adatokat tükröző GDP). Az index 50 feletti értéke bővülést, az alatt zsugorodást mutat.
A német feldolgozóipari menedzserek tehát még mindig enyhe bővülést látnak előre, de ez egyre gyengébb.
Eközben ráadásul az olasz és a francia feldolgozóipari BMI is 50 alatt mozog. A franciától ez nem meglepő, de Olaszországban 51 pontos, bővülést tükröző értékre számítottak az elemzők.
Nem csoda, hogy a francia miniszterelnök további intézkedéseket sürgetett az EKB-nál, hogy az euró gyengülésével tovább támogassa az exportra termelő vállalatok eredményességét, és így a döcögő európai konjunktúrát.
Az egész eurózónára vonatkozó feldolgozóipari BMI ezzel együtt látványosan lekonyult, 50,7 pontra süllyedt. Ilyen gyenge értéket 2013 közepe óta nem láthattunk.
Mivel Németország Oroszország legnagyobb európai kereskedelmi partnere, a kilátások romlásában az orosz helyzet vastag szerepet játszik.
Egyébként a második negyedévben Németország mind az export, mind az import terén a vártnál nagyobb bővülést tudott felmutatni, az elemzők által prognosztizált 0,2 százalék helyett 0,9 százalékkal nőtt a kivitel, az import pedig a várt 0,5 százalék helyett 1,6 százalékkal bővült.
Ez az, ami valószínűleg nem tud fennmaradni, ha az orosz szankciók tartósnak bizonyulnak.
Mindez persze nekünk sem jó hír, nem véletlen, hogy a magyar feldolgozóipari beszerzési menedzserindex 51 pontra süllyedt.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!