Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy lemondanak a Déli Áramlat megépítéséről. A döntést azzal indokolta, hogy Brüsszel és Bulgária ellenállása miatt nem tudnak haladni a projekttel. Az Origó által megkérdezett szakértők szerint a döntésben legalábbis szerepet játszott, hogy az alacsony olajár, a mélyrepülésből mélyebb repülésbe zuhanó rubel, a szankciók és a Szibéria Ereje vezeték megépítése mellett az oroszoknak nincs pénzük a Déli Áramlatra. Ráadásul a mostani energiapiaci trendek mellett nem lehet tudni, mennyi idő alatt térült volna meg.
Magyarország az orosz döntést tudomásul vette, Orbán Viktor azt mondta, nem érdemes pitizni azért, hátha mégis megépül a vezeték. A kormány szerint a Déli Áramlat helyett majd Azerbajdzsánból fogunk gázt szerezni.
Miután az oroszok kihátráltak a Déli Áramlatból, felmerült, hogy esetleg a paksi bővítés is veszélybe kerülhet. A paksi beruházást az unió is fenyegeti: lehet, hogy uniós joggal ellentétesnek találják majd a projektet. Ha így történne, a kormány megpróbál majd kiskaput keresni, ahogy a britek a Hinkely Point-i erőmű esetében, ezt Aszódi Attila kormánybiztos mondta. Ott a kiskapu úgy néz ki, hogy az új blokkok a francia beruházó tulajdonába kerülnek. Mindez nem jelenti, hogy a magyar kormány az oroszok kezébe adná a paksi blokkokat; ezt is Aszódi Attila mondta.
Az orosz statisztikai hivatal adatai szerint az év eleje óta 9,9 százalékkal nőtt a benzinár. Oroszországban nagyon olcsón adják a lakosságnak az üzemanyagot, de az olcsó olaj miatt a költségvetés hatalmas exportbevételektől esik el, már nem tudják fenntartani az alacsony belföldi árakat. Az olcsó olajat mások mellett a szlovákok veszik meg: orosz kőolaj szállításáról szóló szerződést írt alá a két ország. A szlovák sajtóban az évszázad szerződésének nevezték a megállapodást.
A héten kétszer csökkentette az üzemanyagok árát a Mol. Péntektől 8 forinttal esett a benzin és 6 forinttal a gázolaj ára. Uoltjára 2011-ben volt ilyen olcsó az üzemanyag.
A szlovák kormány azonnali hatállyal felmondja a bősi vízi erőmű üzemeltetéséről az olasz Enellel kötött szerződést, jelentette be Robert Fico szlovák kormányfő Pozsonyban. A még 2006-ban kötött üzemeltetési szerződés felmondását azzal indokolta, hogy az Enel súlyosan megsértette a szerződést.
Bencsik Gábor, a Magyar Krónika főszerkesztője nyílt levélben kelt ki a gyanúsan gyorsan gazdagodó fideszesek ellen. A Békemeneteket szervező CÖF eltúlzottnak gondolja Bencsik Gábor általánosító hangnemét, aki ugyan jó hazafi, de a jelek szerint Stockholm-szindrómája van.
Eközben Mészáros Lőrinc vagyonnyilatkozatából kiderült, hogy a felcsúti polgármesternek lett újabb 300 millió megtakarítása. Az már nem derült ki, hogy honnan. Lehet, hogy nem jelent semmit, de Serfőző Péter, Giró-Szász András kormányzati kommunikációs államtitkár sógora és üzlettársa volt korábban annak a lakásnak a tulajdonosa, amit Lázár János megvett 10 éves kisfiának. Ami biztos: egyre lejjebb süllyed a Magyarország a korrupciós listán a Transparency International jelentése szerint. Magyarország egy helyet rontott tavaly óta, és az EU legkorruptabb harmadához tartozik.
A magyar állam megveszi a Budapest Bankot, az eddigi tulajdonos GE és a magyar kormány az erről szóló előszerződést december 4-én csütörtökön írta alá, jelentette be Kovács Zoltán kormányszóvivő.
Az eredetileg becsült 2 milliárd 346 millió helyett 4 milliárd 185 millió forintért bútorozhatja be a kormányhivatalokat a hét cégből álló nyertes ajánlattevői közösség.
Több mint 160 milliárd forintért épülhet fel a nem egészen 29 kilométer autópálya-szakasz, Abony és Fegyvernek között. Ezzel ez lesz a legdrágább sztrádaszakasz az országban. Az összeg azért is meglepő, mert tavaly még csak nettó 110,7 milliárd forintot ítéltek oda a beruházásra, ami bruttósítva is jó 20 milliárddal kevesebb a most megjelent számnál.
Az Országgyűlés véglegesítette a költségvetési bizottság korábbi javaslatait, amelyeknek eredményeként az idei büdzsé kiadásai és így hiánya is körülbelül 15 milliárd forinttal növekedhet. Ezekre költenek még év végén: Paks, MÁV, Főgáz, Posta. A kormány szerint a hiánycél nincs veszélyben, a kiadásokat az országvédelmi alapból fedezik.
A tejtermelők nem mondtak le tervezett demonstrációjukról, ennek sorsa attól függ, hogy a kormány hajlandó-e lépni valamit az elharapózott áfacsalások megszüntetéséért. A Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége és a Magyar Szakszervezeti Szövetség közlekedési tagozata úgy döntöttek, sztrájkot, országos útlezárást vagy forgalomlassító akciót szerveznek a korkedvezményes nyugdíjért. Országszerte félpályás útlezárásokat szervez a LIGA szakszervezeti szövetség december 15-ére, így tiltakoznak a korkedvezményes nyugdíj megszűntetése ellen.