Egy korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk, hogy a Veszprém megyére eső, néhány kilométeres balatonfőkajári M7-szakasz miatt plusz egy, sőt plusz két megye matricáját kell megvásárolnia annak, aki megyei engedéllyel óhajtja leróni az útdíjat.
Az Origo egyik olvasója hasonló példára hívta föl a figyelmet: A Fejér megyei M1-szakaszról van szó, ami a megyei térképen végig narancsszínű, pedig létezik olyan használat, ami józan ésszel nem igényelne két matricát.
„Tegyük fel, hogy én Bicskén lakom, a barátnőm pedig a közigazgatásilag Óbarokhoz tartozó Nagyegyházán – ezek létező települések, mindkettő Fejér megyében van. Ha én átmegyek autóval a barátnőmhöz, a térképen jelzett úton teszem meg. Tehát végig Fejér megyében járok, a pályára a 39. km-nél megyek fel, és a 43. km-nél jövök le. Az országos térkép tanúsága szerint a NÚFSZ, azaz a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. ezeket a fel/lehajtókat ismeri is:
A megyei térképen viszont már nem vesznek tudomást a 43.-ról, így – egyetlen csomópontot feltételezve – narancsszínnel jelölték az egész megyei szakaszt.” (A hivatalos térképek jelmagyarázata a narancsszín szakaszokra azt mondja, hogy két megye matricájával használhatók, az ügyfélszolgálat közlése szerint ez azt jelenti, hogy egyidejűleg mindkét matricára szükség van.)
„Az ügyfélszolgálat megerősített, hogy
mindenképpen kell Komárom-Esztergom megyei matrica is,
ha Bicskénél nyugat felé hajtok fel. Felvázoltam nekik a fenti példát is: először nem hitték el, hogy létezik a 43-as lehajtó, majd kértek egy kis »gondolkodási időt« és visszahívást ígértek 1-2 órán belül. Ez december 31-én volt, azóta sem kerestek. :)
A kérdés csak az, hogy büntetésnél mi lesz az eljárás: csak a tárgymegyében nézik a helyi matricát, vagy a narancssárgázott térkép lesz irányadó, és utólagos eljárásban kell bizonyítanom, hogy »kérem, de én lejöttem a megyehatár előtt«?” – fejezte be beszámolóját olvasónk.
Az év első napján bevezetett új útdíjrendszer három téren is fontos változtatást jelent a tavalyihoz képest. Egyrészt számos eddig ingyenes útszakaszra is fizetniük kell a személyautósoknak, motorosoknak, másrészt bevezették az éves megyei matricákat, harmadrészt egy picit a kategóriákon is variáltak. Mindhárom változással kapcsolatban számos kritika jelent meg, sok részlet tűnik furcsának. (A problémákról a cikk végén részletes felsorolást adunk.)
Az ötezer forintért kapható megyei matricák sok autósnak könnyebbséget jelentenek, hiszen az országos engedély egy évre csaknem 43 ezer forint. Tehát az, aki főleg csak egy, két, három vagy négy megyében jár sokat, az 5, 10, 15 vagy 20 ezer forintért megkapja azt vagy szinte azt, amit korábban sokkal többért. Csakhogy vigyázni kell, a 8 és 9 személyes személyautók a megyei matricák tekintetében (nem úgy, mint az országos évesnél!) külön kategóriába kerültek, rájuk megyénként tízezer forint a díj.
Nehéz lenne következetesnek nevezni az újonnan díjasított szakaszok kiválasztását is. Az M2-es út kétszer egy sávos szakasza fizetős lett, miközben például az M8-as több helyen lényegesen jobb szolgáltatást nyújtó Veszprém megyei részei nem. Csak nem azért, mert a megyeszékhelyen februárban fontos időközi parlamenti választás lesz, amelyen a kormányerők kétharmada múlhat az Országgyűlésben? – kérdezik sokan.
Érdekes volt a helyben képviselőként érdekelt Hende Csaba honvédelmi miniszter esete is a rövid Vas megyei, fizetős M86-ossal is. Először váltig állította, hogy továbbra is ingyenes az út, majd azt mondta, hogy őt átverték, és hevesen bírálta a döntést.
Az anomáliák annyira nyilvánvalóak, hogy néhol hajlandók voltak korrigálni is. Még a pontos szabályok kitalálása előtt kivették a fizetős szakaszok közül a Megyeri hidat. Maga Orbán Viktor miniszterelnök rádiónyilatkozatban adott igazat a kérdésben Bús Balázs óbudai polgármesternek. A hétvégén pedig a Miskolcot elkerülő M30-as került ki a fizetős szakaszok közül, azzal a hivatalos indoklással, hogy az csak egy sima főút. (Utaljunk ismét arra, hogy az M2-nél ez nem indoka az ingyenességnek.) Itt még arra is hajlandóak, hogy visszafizetik a matrica árát annak, aki „csak emiatt” vett.
Az is érthetetlen, hogy aki sztrádán esik be az országba, például Röszkénél, attól már az első méteren is megkövetelik a matricát, pedig nem tudott hol vásárolni. Úgy általában is csak fokozatosan áll föl az árusító infrastruktúra, a szerződött benzinkutak egy részében az év elején még nem lehetett megvenni az új matricákat, az SMS-es vásárlás lehetőségére egy hónapot kell várni, az internetes szolgáltatás és az ügyfélszolgálat akadozott.