A szerdai kormányülés délután várhatóan megszavazza azt az a cselekvési tervet, amelyet a kormány készített azért, hogy még az idei év végéig le tudják hívni az összes, még megmaradt EU-s forrást – mondta a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség Fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára. Az államtitkár szerint több számillió forintnyi támogatás múlhat a terv sikerén, de pontos összegeket nem mondott, és a kérdéses projekteket sem nevezte meg.
A 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó uniós pályázati források lehívási határideje 2015. december vége, eddigre az összes, az időszakban érintett projektnek be kell fejeződnie, és a kormánynak ki kell fizetni a projektek végrehajtóit, és leadni a számlákat Brüsszelnek. A Magyarország számára elérhető források kerete 8200 milliárd forint (ebből januárig 6919 milliárdot kaptunk), ezt további 1000 milliárddal lehet túllépni. Csepreghy szerint a céljuk, hogy idén a teljes összeget le tudják hívni.„Magyarország lehet az első az EU történetében, akik a teljes rendelkezésre álló összeget lehívja. Ehhez mindhárom fél, a kormány, az EU és vállalkozókon közreműködésére szükség van” – mondta. Ugyanis, ha egy az EU által támogaott projekt nem készül el a vállalt határidőre, vagy a támogatási időszak végére, az államnak vissza kell fizetnie a kapott összeget.
Ehhez az kell, hogy a fennálló, támogatott projektek időben befejeződjenek, valamint, hogy az időközben kiírandó pályázatok is eredményesen záruljanak december végéig – utóbbi kedvéért Csepreghy azt mondta, március után már nem írnak ki az EU-s forrásokból támogatott TÁMOP és KEOP-pályázatokat.
Az államtitkár elmondta azt is, hogy vannak olyan projektek, amelyek megvalósítása a várakozásoknál lassabban halad, szerinte elsősorban a pályázatnyertes cégek hibájából. Emiatt, mint mondta, a jövőben lehetőség lenne rá, hogy az adott szaktárca megvonja a támogatást egy-egy projekttől, ha azok megvalósítása késik, és emiatt forrásvesztésre van esély. Nem zárta ki, hogy idén is lehet olyan projekt, ahol erre szükség lesz, konkrét beruházásokat azonban nem nevezett meg.
A jövőre vonatkozóan Csepreghy azt ígérte, a forráslehívások maximalizálása mellett kísérletet tesznek arra, hogy Magyarország minél inkább saját forrásokból tudja fedezni a különféle állami beruházásokat. Az államtitkár több, a közvetkező években elkezdődő beruházást is megszellőztetett: a kormány tervei szerint 2020-ig számos új autóút épülne, amelyekkel a most nehezen megközelíthető településeket kötnék össze az autópályákkal. Hasonló célból épülnének új vasútvonalak, magukat az autópályákat pedig meghosszabbítanák az országhatárokig.