Az elmúlt időszak jogszabályi változásainak hatására jelentősen megnőttek a Magyarországon működő kiskereskedelmi láncok működési költségei, továbbá a jövőben a jogszerű működés csak a nyereséges vállalatok számára lehetséges, olvasható a Tesco hétfői közleményében. Ez árnyaltan ugyan, de azt jelenti, hogy a stratégiai partnernél a kormány intézkedései miatt van szükség a boltbezárásokra.
Ez némiképp összecseng a kormány multiellenes politikájával. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető hétfőn tett is egy ilyen kijelentést: ha már működnek Magyarországon multinacionális vállalatok, amelyek képesek arra, hogy a magyar emberek pénzén előállított nyereséget kivigyék az országból, meg kell vizsgálni, hogy azt miként lehet az országon belül tartani – mondta a politikus.
Az Országgyűlés decemberi döntése alapján 2017-től nem árusíthatnak napi fogyasztási cikkeket azok a boltok, amelyek két egymást követő évben nem érnek el nyereséget. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a veszteséges boltoknak be kell zárniuk, hiszen napi fogyasztási cikkek nélkül nem fognak tudni működni.
„A 13 magyarországi áruházunk bezárása azt a célt szolgálja, hogy a magyarországi Tesco hosszú távon is nyereséges legyen, s így a magyarországi Tesco hosszú távon, a változó kiskereskedelmi környezethez és vásárlói szokásokhoz igazodva működhessen” – válaszolta az Origo kérdésére a Tesco sajtóosztálya. Mivel a jövőben a jogszerű működés csak nyereséges vállalatok számára lehetséges, ezért „a veszteségesen működő áruházak bezárása mellett” döntöttek. Értesüléseink szerint ennél sokkal több veszteséges üzletet működtet a Tesco, azonban ezek száma üzleti titoknak minősül.
A kormány, egész pontosan a Miniszterelnökség közleményben reagált a boltbezárásokra és a Tesco érveire. A tárca szerint a kereskedelemben életbe lépő jogszabályváltozások nem indokolják a Tescóban zajló leépítéseket. Az elbocsátások és a boltbezárások mögött sokkal inkább a társaság anyavállalatának gazdasági nehézségei állnak, írták, önmérsékletre és igazmondásra szólították fel a Tescót.
Hol vásárolhatunk a bezárt boltok helyett?
Megtudtuk azt is, hogy az érintett 13 áruház saját tulajdonban van. „Figyelembe veszünk minden lehetséges megoldást, beleértve az újbóli bérbeadást vagy az ingatlan eladását a jövőt tekintve. Természetesen felvettük már a kapcsolatot a bérlőinkkel – ez nyolc áruházat érint –, és tárgyalásokat folytatunk a meglévő bérleti szerződések további sorsáról” – közölte megkeresésünkre a Tesco sajtóosztálya. A "bérlők" az üzletsoron található különféle kisebb boltokat – például virágárus, gyógyszertár, fotós bolt, stb. – jelentik.
Sáling Józseftől, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnökétől megtudtuk, hogy a jövő héten kedden elindulnak az egyeztetések az érintett alkalmazottakkal. Sáling az Origo érdeklődésére elmondta, hogy igyekeznek minden egyes dolgozónak állást találni: ez megvalósulhat az áruházlánc egy másik egységében, de akár másik céghez is kerülhetnek a munkavállalók.
A KASZ elnöke hangsúlyozta, a Tesco azt közölte velük, hogy nem lesznek további elbocsátások, így a vasárnapi boltzár kapcsán sem terveznek újabb leépítést. Sáling hozzátette, hogy a Tesco a munka törvénykönyvének szabályai szerint járt el.
Úgy értesültünk, hogy „még lesznek működésbeli változások” a magyarországi Tesco háza táján. Erre a felvetésre a Tesco sajtóosztálya úgy reagált, hogy a mai bejelentésük kizárólag 13 bolt tervezett bezárására vonatkozik. „Időről időre minden vállalatnak felül kell vizsgálnia a működését; különösen igaz ez a kiskereskedelemre, amely a gazdaság egy folyamatosan változó területe. A jövőben is mindent elkövetünk azért, hogy magyarországi üzletágunk hosszú távon fenntartható legyen” – tették hozzá.
A magyarországi Tesco belső működésére rálátó forrásunk is megerősítette, hogy a legtöbb dolgozónak valószínűleg találnak helyet egy, a jelenlegi munkahelyéhez közeli üzletben. A hétfőn bejelentett boltbezárásokkal kapcsolatban elmondta, hogy összességében ez kevés ahhoz, hogy „kihúzza őket a csávából”. Szerinte 2017-ig még bezárhatnak néhány boltot.