A Liga elnöke szerint az Alkotmánybíróság előtt azért állna meg beadványuk, mert annak legalább három pontja a jogalkotási törvénybe ütközik. Példaként említette, hogy nem volt hatásvizsgálat a vasárnapi boltzárról, nem volt elég ideje a kereskedelmi szektornak a felkészülésre, és mindenféle boltméret és tulajdonosi kör alapján különbséget tesz a törvény. Gaskó István azt mondta, elképzelhetőnek tartják, hogy ombudsmani segítséggel az Alkotmánybíróság jogellenesnek minősíti a vasárnapi boltzárról hozott törvényt.
Gaskó István azt mondta, hogy megkezdett népszavazási kezdeményezés folytatására szükség van, mivel a Nemzeti Választási Bizottság január 28-án elutasította népszavazási kezdeményezésüket. Ezután a Kúriához fordultak felülvizsgálatra. Egy hónap eltelt már és még két hónap áll még a Kúria rendelkezésére, hogy döntést hozzon. A legvégső határidő május vége – tette hozzá Gaskó István.
A vasárnapi zárva tartásról szóló népszavazás kérdése így szól:
„Egyetért-e azzal, hogy a kiskereskedelmi szektorban a vasárnapi munkavégzés tilalma megszüntetésre kerüljön?”
A szakszervezeti vezető azt mondta, a népszavazási kezdeményezésben több civil szervezet mellettük áll, de egyelőre nem kívánta őket megnevezni.
Dávid Ferenc a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke azt mondta, nemcsak a munkavállalók és vállalkozók "tömegei", hanem a vásárlók is rosszul járnak a zárva tartással, és már az első hétvége tapasztalatai megmutatták a szabályozás elhibázottságát.
A VOSZ elnöke szerint jelentősen vissza fog esni, a ruha, bútor és műszaki áruk forgalma, mert az emberek többsége hiába a hosszabb nyitva tartás, nem fog este 9-kor bútort vagy tévét venni hétköznap.
Dávid Ferenc felolvasta a 2010-es nemzeti együttműködés programjának egy részletét, ami szerint „a jogalkotás átláthatóságának előkészítettségének növelésével és az előzetes hatásvizsgálatok általánossá tételével javítani kell a gazdasági szabályozás minőségét, fel kell számolni a szabályok gyakori módosításának gyakorlatát, általánossá kell tenni a jogszabályok módosításához való alkalmazkodás türelmi idejét.” Dávid Ferenc szerint Magyarországon jogszabály és kormányprogram is rendelkezik arról, hogy milyen törvényi előkészítés szükséges,akkor amikor olyan súlyú jogszabályt fogad el a parlament, ami az egész társadalmat érinti.
Ezek után példaként említette, hogy a tavaly decemberben elfogadott szabályozáshoz már többször is hozzányúlt a kormányzat. Módosították a munka törvénykönyvét, és a kereskedelmi törvényt is. Kiderül, hogy kell egy végrehajtási rendelet is, és már azt is tudjuk, hogy a december 16-án elfogadott törvényt is módosítják azzal, hogy a világörökségi területen is bezárják vasárnaponként a boltokat - mondta Dávid Ferenc. Ezeket a fontos turisztikai övezeteket kezelni kellett volna, ezzel elllentétben viszont egységes elv alapján azt mondják,
„ezt az országot be kell zárni”
- tette hozzá a VOSZ elnöke.
Dávid Ferenc szerint a kormányzat nem viccel, mert Harrach Péter a napokban azt mondta, további ágazatokra is ki szeretnék terjeszteni a vasárnapi munkavégzés tilalmát. Dávid Ferenc hozzátette, reméli nem a kereskedelmi szálláshelyeket vagy a panziókat akarja vasárnaponként bezárni a kormány.