Az un. fekete hattyú (black swan) események definíciójuk szerint nagyon ritkák, és attól fekete hattyúk, hogy nem lehet őket előrejelezni, és a pénzügyi piacokon óriási árfolyameséseket hoznak. A Société Générale közgazdászai felvetettek egyet-kettőt, hogy mik lehetnek olyan események, amelyek megrengethetik a piacokat idén.
A fekete hattyú kifejezést először Nassim Nicholas Taleb használta 2001-es, Fooled By Randomness című könyvében, amelyben ezekről úgy beszélt, mint olyan események, amelyek bekövetkezési valószínűsége nagyon alacsony, mégis komoly következményekkel járnak.
A SocGen hétfőn publikált „Global Economic Outlook” jelentésében megnevezett több olyan kis valószínűséggel bekövetkező eseményt, amelyek a legnagyobb veszéllyel fenyegetnek. Ezek között olyanokat találunk, mint a kínai gazdaság hard-landingje ("kemény földreérkezése"), vagy akár egy olyan referendum elfogadása az Egyesült Királyságban, ami az ország Európai Unióból való kilépéséről dönt.
A francia bank közgazdásza, Wei Yao szerint a kínai gazdasági növekedés potenciális lassulásának súlyos következményei lehetnek. A hard-landing forgatókönyv szerint a hivatalos 2015-ös reál GDP növekedés 5 százalék alá esik, ez pedig súlyosan destabilizálja a munkaerőpiacot és növeli a rendszerszintű pénzügyi kockázatot is. A forgatókönyv bekövetkezésének 30 százalékos esélyt ad a SocGen.
A bank szerint a piac destabilizációjának veszélyével fenyeget az is, ha az Egyesült Királyságban szavazást tartanak a britek az Európai Unióból való kiválásáról, vagyis a Brexitről. Brian Hilliard a SocGen közgazdásza szerint 25 százalékos esélye van annak, hogy a Konzervatívok elég magas arányú győzelmet aratnak a május 7-i választásokon ahhoz, hogy ki tudjanak írni egy referendumot a kiválásról.
A SocGen kutatói emellett összeállítottak hat olyan forgatókönyvet is, amelyek a black swan eseményeknél lényegesen nagyobb valószínűséggel következhetnek be, és a közeli jövőben meghatározhatják a piacokat: