Az LMP összegyűjtötte a megfelelő számú aláírást egy parlamenti vizsgálóbizottság létrehozásához - jelentette be Schiffer András, aki szerint a brókerbotrányban a politika és a gazdasági bűnözői réteg összefonódásának kivizsgálása lenne a lényeg.
A parlamenti vizsgálóbizottság célja a brókerbotrányok felelőseinek feltárása, a rendszerszintű hibák és jogszabályi hiányosságok kiszűrése, valamint valamint a politika és a gazdasági bűnözői réteg összefonódásának kivizsgálása lennev - mondta Szél Bernadett és Schiffer András, az LMP társelnöke.
Szél Bernadett a kisbefektetők mielőbbi kárpótlását sürgette, és olyan pénzügyi rendszerre van szükség, amelyben nem fordulhatnak elő hasonló csalások. Mint mondta, az emberek védtelenek azon "simlis gazdasági bűnözői réteggel szemben", amely összefonódott a korrupt politikai elittel.
Schiffer András reméli, hogy a Fidesz nem bújik ki a vizsgálóbizottság felállítása alól, ahogy tette azt pártja másik kezdeményezésével, a NAV visszásságainak feltárásával összefüggésben. Eddig 49 képviselő írta alá kezdeményezésüket: LMP-s, szocialista, jobbikos és az Együtthöz, valamint a Liberálisokhoz köthető független képviselők.
Emlékeztetett: pártja 1997 óta, vagyis a tőkepiaci törvény hatálya óta tekintené át, hogy az egyes kormányok betartották-e azt, de arra is választ vár a testülettől, milyen kiskapukat rejt a szabályozás. Feltárnák azt is, hogy Orbán Viktor eleget tett-e hivatali kötelezettségének a Quaestor-üggyel kapcsolatban. Szerinte a kormányfőnek a kisbefektetők pénzének megóvását kellett volna elősegítenie.
Mint arról az Origo beszámolt, az, hogy a megfelelő számú aláírás összegyűlt, még nem jelent zöld utat a kezdeményezésnek. Például azért, mert a törvény szerint nem terjedhet ki a vizsgálat olyan ügy megvizsgálására, amely folyamatban lévő büntető-, szabálysértési, polgári vagy hatósági eljárás tárgya.
Előfordulhat olyan, mint februárban, amikor az amerikai beutazási tilalom kivizsgálására nem alakult végül vizsgáló testület, mert az igazságügyi bizottság nem is vette tárgysorozatba az ellenzéki képviselők kezdeményezését, mondván: a kérdések interpellációk, azonnali kérdések során is tisztázhatók.
A Fidesz a brókerbotránnyal összefüggésben korábban már felvetette vizsgálóbizottság alakítását, ám az még a Quaestor-botrány előtt volt. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető március 9-én a Buda-Cash-ügy tisztázására javasolt vizsgálóbizottságot, ám abból azóta sem lett semmi.
Egy politikamentes, civil vizsgálóbizottság ötletével pedig nemrég állt elő Magyar György. A mintegy kétezer brókerkárosultat védő ügyvéd már meg is kezdte a bizottsági tagok "toborzását". Mint azt az Origónak elmondta, hazai és nemzetközi szaktekintélyekből álló testületet képzel el.
Magyar akkor jelezte: ugyan az ellenzék is aggályokról beszél, kérdésekkel bombázza a brókerügyben az állami szerveket, az LMP pedig parlamenti vizsgálóbizottságot is kezdeményezne az ügyben, ő mégsem bízik ezek sikerében . ahogy az állami szervek érdemi tényfeltáró munkájában sem.