A szándéknyilatkozat aláírása és az ezt követő folyamatok egyben azt is jelentik, hogy megkezdődik a nemzeti közműszolgáltatás villamos energetikai lábának kialakítása az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató szakmai irányítása alatt.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter által aláírt megállapodás az alábbi elemeket tartalmazza:
A Miniszterelnökség közleménye szerint a tervezett akvizíciókkal az állam pénzügyileg eredményes, jól szervezett, hatékony vállalatokban növelheti befolyását. A felek megállapodtak abban, hogy szerződéses árról és a konkrét ügylet(ek)ről a szándéknyilatkozat aláírását követően indulhatnak meg az egyeztetések.
A kormány és az RWE szándéka, hogy a jövőben külön stratégiai megállapodást is kötnek egymással, amely pozitív hatással lehet egyebek mellett a hazai energiapiac és közműszektor IT fejlesztéseire, a különböző intelligens hálózati megoldások kialakítására, valamint az innovatív energetikai technológiák és megoldások megvalósítására – derült ki a közleményből.
A kormány továbbra is elkötelezett és folytatja annak az átfogó stratégiának a végrehajtását, amelynek célja az állam energetikai ágazatban történő szerepvállalásának növelése, a hazai ellátásbiztonság további erősítése, az olcsó energiához való hozzáférés biztosítása, végső soron pedig a magyar emberek boldogulásának és a magyar vállalkozások versenyképességének elősegítése - áll a közleményben.
A szándéknyilatkozat aláírása lehetőséget teremt arra, hogy
2016-tól a ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. működése az áramszolgáltatásra is kiterjedjen.
Ennek köszönhetően lehetővé válik a különböző közműszolgáltatási tevékenységek egységesítése, központosítása a nemzeti közműszolgáltatáson belül. A földgáz-, az áram-, majd a későbbiekben a távhőszolgáltatás összehangolásával az állam jelentős költségeket takaríthat meg, amelyet a rezsicsökkentés folytatására tud fordítani - hangsúlyozzák.
A nyereséges Mátrai Erőműben történő állami részesedés növelése szintén stratégiai jelentőségű lépés lehet. A Mátrai Erőmű Magyarország második legnagyobb erőműve, amely a hazai villamosenergia-termelés 15 százalékát biztosítja.
A Mátrai Erőmű fejlesztésével a villamosenergia-termelés növelhető, a hazai ellátásbiztonság tovább erősödhet, Paks II megépítését követően Magyarország villamosenergia-exportőrré válhat
- derül ki szintén a közleményből.
Csütörtök délután már szivárogtak ki hírek a magyar sajtóban, ennek hatására felfelé vették az irányt az Elmü és Émász részvények. A bejelentések pedig megerősítették a mozgást, ennek is köszönhető, hogy az Elmü papírok közel 6,5 százalékkal lőttek ki 19 800 forintos záróárfolyamot produkálva, míg az Émász részvények 5,5 százalékos menetelés végén 19 780 forinton zárták a kereskedést.
Mivel a tranzakció keretében az RWE és az EnBW egyetlen Elmű vagy Émász részvénytől sem válik meg, a kivásárlással/vételi ajánlattal kapcsolatos várakozások eltűnhetnek a piacról. A veszteséges üzletágak leválasztása viszont jelentős javulást eredményezhet a két társaság pénzügyi és működési helyzetében - írja reggeli hírlevelében az Equilor.