Amíg év elejétől kezdve az Európai Központi Bank várt, majd bejelentett eszközvásárlási programjának hatására az európai kötvényhozamok rekord mélyre zuhantak, április közepe óta jelentős átrendeződés zajlott le a piacon. A német 10 éves állampapír (Bund) az akkori 5 bázispontos szintekről egészen 75 bázispontig ugrott fel rövid idő alatt, ami brutális emelkedésnek számít, egyáltalán nem nevezhető megszokottnak. Ebben az időszakban az euró is jelentősen tudott erősödni a legfontosabb devizákkal szemben, köszönhetően azon erősödő feltételezéseknek is, hogy Európa gazdasága végre felpöröghet, és a defláció rémét is lassan lerázhatja magáról.
Ez a folyamat - legalábbis az árfolyamok terén - egészen május elejéig, közepéig tartott, utána a kötvényhozamok is megnyugodtak, az euró pedig újra gyengülni (vagy inkább a dollár erősödni) kezdett.
Június első két kereskedési napja viszont megint a monitorra szegezte a kereskedők tekintetét, hisz újra durva emelkedést látni a német 10 éves Bund piacán: a hétfői 48 bázispontos szintről egészen 68-ig repültek a jegyzések kedden késő délutánra, ami 41 százalékos emelkedésnek felel meg. Ha vetünk egy pillantást a lenti grafikonra, akkor pedig jól látható, hogy van még tere az emelkedésnek.
Az amerikai kötvényhozamok terén is jelentős elmozdulások tapasztalhatóak hétfő óta, bár az ottani 10 éves állampapír hozama 'csak' 8-10 százalékkal került feljebb.
Az euró sem volt rest kimaradni a mozgásokból, hétfő reggel óta 1,0890-ről egészen 1,1190-ig lőtt ki az EURUSD árfolyama, köszönhetően az emelkedő európai hozamoknak, illetve a szűkülő európai és amerikai hozamkülönbözetnek. Persze nagy kérdés, hogy a mostani euró erősödés vagy dollár gyengülés csak a szokásos korrekció-e a közel egy éve tartó masszív USD erősödő trendben, vagy valami fordulatnak az előszele. A korábbi Investor elemzés alapján továbbra is a zöldhasú erejéről szólhat még a történet egy ideig.