Szerdán több tárgyalási forduló után az Európai Unió egyik illetékese arról beszélt, hogy a nemzetközi hitelezők csalódottak a nyugdíjrendszer, az áfa és a társasági adórendszer átalakítására tett görög javaslatok miatt. Eddigi információk szerint
a trojka tagjainak nem tetszik, hogy Athén inkább a bevételek növelésével próbálja javítani a költségvetési egyensúlyt, ahelyett, hogy költségcsökkentő intézkedéseket jelentene be.
A hitelezők ezután ellenjavaslatot tettek, amelyek értesülések szerint az áfa megemelésére és a költségvetési kiadások csökkentésére vonatkoztak. Ezt az ellenjavaslatot a görög fél állítólag elutasította.
A Financial Times értesülései szerint a legnagyobb vita az Athén által felajánlott nyugdíj-megtakarítások ügyében merült fel a felek között. A hitelezőket képviselő intézmények nem értenek egyet azzal, hogy a nyugdíj fejezetben a görög kormány alapvetően a nyugdíj- és egészségügyi hozzájárulások növelése, és nem bizonyos indokolatlannak tartott jogosultságok megvonása révén kíván megtakarításokat elérni - írja a Bruxinfo.
Hasonlóan kritika tárgyát képezi a hitelezők képviselői részéről a társasági adó emelése és egy egyszeri 12 százalékos társasági nyereségadó kivetése, mert attól tartanak, hogy ezek az intézkedések a recesszió felé hajtják a gazdaságot.
Szerda este újabb kísérlet történt az ellentétes vélemények közelítésére. Összeültek az euróövezet pénzügyminiszterei, de az úgynevezett Eurócsoport tanácskozása alig több mint egy óra után félbeszakadt.
Már csak 5 nap maradt a június 30-ai határidőig, amikoris a görögöknek 1,6 milliárd eurót kellene átutalnia az IMF felé hiteltörlesztés gyanánt, mert ha ez nem történik meg, akkor technikailag beáll a csőd. A mostani tárgyalások fő momentuma és eredménye az lehetne, ha sikerül olyan megállapodásra jutni, amely következményeként a görögök hozzájuthatnának a mentőcsomagból fennmaradó 7,2 milliárd eurós összeghez.
Értesülések szerint csütörtökön már reggel hat órakor technikai szintű újabb egyeztetést kezdődött, majd magasabb szinten 9 órakor folytatódnak a tárgyalások. Az euróövezeti pénzügyminiszterek ezután a tervek szerint 13 órakor ülnek össze, néhány órával azelőtt, hogy megkezdődik az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek csúcstalálkozója.
Ha csütörtökön sem változik a helyzet, egyes találgatások szerint Donald Tusk az EU-csúcs margóján valószínűleg egy újabb eurócsúcsot hívhat össze, hogy legfelsőbb szinten próbáljanak dűlőre jutni a görögökkel - írja a Bruxinfo.