Macedónia bankrendszerének körülbelül 20 százaléka görög kézben van, az egyik legnagyobb macedón bank, a Stopanska Banka tulajdonosa a görög központi bank. Ha a görög bankrendszer összeomlik, az hatalmas kiadást jelent majd a Macedón államnak, figyelmeztet közleményében Demetrios Efstathiou, az ICBC Standard Bank elemzője.
A legrosszabb forgatókönyv szerint a görög tulajdonú macedón bankok össze fognak omlani, amikor a betétesek tömegesen veszik ki a pénzüket. A macedón központi bank és a kormány ezután átveszik e bankok irányítását.
A központi bank ekkor szembesül azzal, hogy a görög tulajdonú bankokban nincs tőkefedezet,
jósolja az elemző.
A fenti forgatókönyv alapján a macedók kormánynak körülbelül 250 millió eurót kell majd összeszednie, hogy feltőkésítse a bedőlt bankokat.
Ez a teljes Macedón GDP 3 százaléka.
Persze csak akkor úszhatják meg ennyivel, ha a bankpánik nem érint más, nem görög tulajdonú hitelintézeteket, és ha a görög tulajdonú bankokból kivett pénz a rendszerben marad, vagyis az emberek más bankokba viszik át.
Ezért különösen fontos lesz, hogy a macedón jegybank hogyan kezeli majd a válságot,
különösen, hogy a közelmúlt politikai válsága miatt megrendült a bizalom Macedóniában. Szerencsére a politikai válság elmúlóban van, véli az elemző, mivel Macedóniában megállapodás született arról, hogy legkésőbb 2016 áprilisáig új választásokat tartanak.