Hamarosan megkezdheti munkáját a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottsága, amely egy év késéssel alakulhat meg, ha az Országgyűlés gazdasági bizottsága után a parlament is szavaz a tagokról. A hatfős testületből öten kormánypárti kötődésűek, az ellenzéket egyetlen jobbikos képviseli.
Mindössze
egy ellenzéki tagot engedett az Országgyűlés kormánypárti vezetésű és többségű gazdasági bizottsága a jegybank újjáalakuló felügyelőbizottságába.
Mint arról az Origo beszámolt, a kormánypártok a testület elnökének az egykori elszámoltatási kormánybiztos, későbbi Zuglói polgármester Papcsák Ferencet jelölték, akit – egyetlen jelöltként – a bizottság is támogatott.
A tagok kiválasztásánál már nagyobb volt a bizottság mozgástere, hiszen a lehetséges három helyre összesen öt jelölés érkezett. Annyi, ahány parlamenti frakció van. Közülük a bizottság a Fidesz jelöltjét, Madarász Lászlót és a KDNP jelöltjét, Szényei Gábor Andrást támogatta, míg az ellenzéki pártok jelöltjei közül Nyikos Lászlót, a Jobbik jelöltjét választotta.
"Az MNB-ben koalíciót kötött a Fidesz és a Jobbik, talán már a 2018-as választás főpróbájaként" –mondta az Origónak Veres János, a Gyurcsány-kormány volt pénzügyminisztere, aki az MSZP jelöltje volt a felügyelőbizottsági tagságra. Úgy vélte, színjáték volt az egész bizottsági meghallgatás, hiszen az ülés előtt Rogán Antal bizottsági elnök félrehívta a kormánypárti tagokat, és "eligazítást tartott".
Hasonlóan nyilatkozott a bizottság DK-s színekben politizáló független képviselő tagja is. Varju László az Origónak azt mondta,
az Állami Számvevőszék, a Legfőbb Ügyészség és a Kúria elfoglalása után a Fidesz bevette az MNB ellenőrző testületét is,
a különbség csak annyi, hogy a parlamenti kétharmad elvesztése miatt ehhez már kellett a Jobbik segítsége is.
A bizottság MSZP-s alelnöke, Tóth Csaba pedig arról számolt be az Origónak, hogy hiába kérdezte a felügyelőbizottság leendő elnökét, Papcsák Ferencet arról, tervezik-e kivizsgálni az elmúlt időszak vitatott jegybanki költekezéseit, így a hegedű- és ingatlanvásárlásokat, továbbá a saját alapítványok sokmilliárdos támogatását, a fideszes képviselő kitérő válaszokat adott.
Mint arról az Origo beszámolt, a hétfői Fidesz-frakcióülésen zajlott elődöntőben nem akárki volt Papcsák ellenfele: az első Orbán-kormány pénzügyminisztere, az MNB volt elnöke, Járai Zsigmond bankár. Járai 2010–2014 között már volt fb-elnök, ám
információink szerint Matolcsy György jegybankelnök nem bánta, hogy egy szakmai múlttal nem rendelkező személy veszi át Járaitól a posztot.
Az Origo még a bizottsági meghallgatás előtt kérdezte arról Papcsákot, hogy ügyvédként alkalmasnak érzi-e magát a jegybank tevékenységének ellenőrzését ellátó testület vezetésére. Azt válaszolta, hogy igen, mert gazdasági jogász. Arra a kérdésre már akkor is kitérő választ adott, hogy elnökként kivizsgálná-e a jegybank alaptevékenységéhez nem köthető, százmilliárdos költekezéseket.
Az előző – a kormányzati ciklus végével, 2014 májusával megszűnt mandátumú – felügyelőbizottság még nyolc tagból állt, és így mind az öt parlamenti párt képviselője egy-egy taggal jelen lehetett a testületben. A bizottság szerdai döntése szerint
az időközben átírt jegybanktörvény alapján két fővel kisebb testületből kiszorult az MSZP jelöltje, Veres János éppúgy, mint az LMP-é, Róna Péter.
A frakciójelöltek közül választott három tag és a kormánypárti jelölésű elnökön kívül két, nem a parlament által választott, hanem Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által kijelölt – egyelőre meg nem nevezett – tagja lesz még a felügyelőbizottságnak. A tárcavezető egyiküket szakértőként, a másikat miniszteri képviselőként delegálja a testületbe.