Ha a Roszatom pályázatot hirdet a Paks 2-höz szükséges turbinasziget megépítésére, az Alstom is indulni készül rajta - jelentette be Philippe Anglaret, a cég atomenergiai üzletágának vezetője a franciaországi Belfortban, magyar újságíróknak tartott tájékoztatóján.
Szerinte a cég komoly előnnyel indulna egy ilyen tenderen, ugyanis amellett, hogy a cég Arabelle nevű gőzturbinája a világon a leghatékonyabb ilyen berendezés, az Alstom nagy hangsúlyt fektet a helyi alvállalkozók foglalkoztatására. Az Alstom a Rosatommal közös vegyesvállalatával, az Alstom-AtomEnergoMash-sel pályázna, ennek többségi (51 százalékos) tulajdonosa éppen a Roszatom.
A turbinasziget egy olyan energiaátalakító rendszer, amely
a radioaktív fűtőelemek hőjével a reaktorral megtermelt gőzt alakítja át mozgási majd elektromos energiává.
Paksra a cég az Arabelle gőzturbinát szállítaná. Ilyen vagy hasonló turbina jelenleg a világ több erőművében is működik, köztük a franciaországi Civaux-i erőműben.
Deák László, az Alstom Hungária elnök-vezérigazgatója szerint az eszköz élettartama (rendszeres karbantartás mellett) akár 60 év is lehet. Az viszont még kétséges, hogy mennyibe kerülne, szerinte
még nem lehet megmondani, pontosan milyen konstrukció lesz alkalmazható Pakson.
Más szakemberek becslése szerint 300 milliótól 1 milliárd euróig is terjedhetnek a költségek.
Az Alstom régi partnere a Roszatomnak, az orosz energiacég erőműveinek nagy részébe ők szállítják a turbinákat. Egyelőre még nincs olyan működő, a Roszatom által épített a Paks 2-höz hasonló, úgynevezett nyomottvizes erőmű, ahol az Arabelle turbinák működnének. A Roszatom oroszországi üzemeibe jellemzően orosz cégek, például a Power Machines OJSC szállított turbinaszigetet.
A Paksra tervezett turbinaszigethez hasonló épül több, a Roszatom által fejlesztett erőműben is, például Finnországban is.
2014 előtt egyébként még úgy tűnt, egy ukrán cég, a Turboatom lesz a Roszatom fő beszállítója. A két cég együttműködéséhez nagy reményeket fűztek: a Turboatom direkt a Roszatom negyedik generációs erőműveihez fejlesztett turbinákat, amelyekhez az atomtengeralattjárók berendezései szolgáltak alapul.
Az ukrajnai konfliktus maitt azonban ez az együttműködés is füstbe ment.
"Már számos olyan magyar céggel felvettük a kapcsolatot, amelyek részt vehetnének a turbinasziget fejlesztésében" - mondta az Origónak Deák László, azonban nem volt felhatalmazva, hogy megnevezze azokat. Annyit mondott, hogy a cégek például elosztók, elektromos eszközök gyártásával, valamint mérnöki tervezéssel foglalkozhatnak. "Utóbbi lesz igazán hangsúlyos, hiszen jelenleg
a magyar cégek számára jövedelmezőbb lehet a mérnöki, szakértői munka, mint maga a gyártás.
Az Alstom Hungáriának jelenleg a legjövedelmezőbb tevékenysége, hogy erőműszervíz-mérnökei a világ minden táján teljesítenek megbízásokat" - mondta Deák László.
Az Alstom Magyarországon többek között a Ganz EEG-vel működött együtt. A Ganz a Roszatom-erőműépítésben már egyébként is részt vett, például az orosz cég fehéroroszországi erőművéhez ők szállították a hűtővizet keringető szivattyúkat.
A végső döntést annak kapcsán, ki és milyen partnerekkel építheti a turbinaszigetet, persze a Roszatom, mint kivitelező hozza meg.
"Egyelőre nincs pontosan eldöntve, milyen tendert írnak ki, de arra számítunk, nyilvános pályázaton indulhatunk majd"
- mondta Deák László. Ha ilyen pályázatra kerül sor, az Alstomnak meg kell neveznie, kik lesznek a stratégiai partnerei, vagyis, hogy milyen magyar cégek dolgozhatnak majd be.
Azonban csak akkor, ha a költségek egy bizonyos százalékát tennék ki ezek a megrendelések, így stratégiai partnernek minősülnének a magyar cégek.
A magyar közbeszerzési törvény szerint ugyanis csak a stratégiai partnereket kell megnevezni egy közbeszerzési pályázaton. Arról pedig, hogy a közvélemény számára nyilvánosak lesznek-e a beadott pályázatok és azok elbírálása, a magyar kormány hozhat döntést.
A tubinasziget legyártása az erőműépítés árának jelentős részét teszi ki, az összköltségek az építési munkákkal együtt akár 20-25 százaléka is erre mehet el, magyarázta az Origónak Emmanuel Colombier, az Alstom nukleáris ágazatának kereskedelmi alelnöke.
A magyar-ororsz államközi szerződés szerint a paksi beruházás 40 százalékát magyar cégek végezhetik majd el.