Az autósok majdnem fele vett igénybe valamilyen hitelt korábbi gépjárművásárlásakor, derül ki a Cofidis reprezentatív Hitel Monitor kutatásából.
Azok, akik szalonból vásároltak autót, alacsonyabb arányban vettek fel hitelt, mint azok, akik használt gépjárművet vásároltak.
A jelenleg is törlesztők aránya a teljes népességre vetítve 7 százalék, de nem jelenthető ki egyértelműen, hogy pozitív tapasztalatokról számolnának be, ötödüknek problémákat is okoz a törlesztő részlet előteremtése. Annál is inkább, mert közel kétharmaduk úgy érzékeli, hogy a hitelfelvétel óta növekedett a törlesztőrészletük.
Az autójuk vásárlásakor devizahitelt felvevők 43 százaléka már forintosította hitelét, 47 százalék nem forintosította és nem is szeretné megtenni, így
a pénznem átváltásban érdekeltek köre mindössze az autóhitelesek egytizedét érinti.
Az gépjármű célú devizahitelt felvevők 72 százaléka érintett az autóhitel utáni visszatérítésben, kétharmaduk készpénz visszatérítéssel tudott élni, a fennmaradó egyharmad pedig a tőketartozását csökkentette.
A Hitel Monitor válaszadóinak visszajelzéseiből kiderül, a 18-69 éves lakosság domináns hányada, 59 százaléka rendelkezik legalább egy gépkocsival.
A gépjárműpark továbbra is a legöregebbek közé tartozik Európában, az autók átlagéletkora 11 év Magyarországon.
Az elmúlt 5 évben mindössze a válaszadók harmada vásárolt autót, így tehát a jelenleg használt autók domináns hányada 2010-ben vagy azelőtt került beszerzésre.
A tendencia előreláthatóan nem is változik a közeljövőben, hiszen a következő egy év során mindössze a célcsoport 4 százaléka szeretne autót vásárolni, ha a távolabbi célokat nézünk, mindent összevetve akkor is csak 28 százalék tervezi gépkocsi beszerzését. Ehhez adódik, hogy
a csoport túlnyomó része (78 százalék) használtan szeretne autót vásárolni valamikor a közeljövőben,
és mindössze 17 százalékuk tervez, többségében valamivel több, mint egymillió körüli forinthitelt felvenni a leendő autójuk beszerzéséhez.
2015 júliusában a magyar lakosság 40 százaléka fizette be valamilyen hitelének esedékes részletét.
A legszélesebb körben törlesztett hiteltípus továbbra is a lakáshitel,
melynek visszafizetése jelenleg a teljes hiteltörlesztő lakosság 15 százalékát érinti. Fej-fej mellett halad azonban a személyi kölcsönök és a folyószámlahitelek igénybevétele, mindkét hitelnem esetében a válaszadók 10 százaléka jelezte érintettségét.
Az elmúlt egy évre vonatkozóan a lakosság 19 százaléka számol be új hitelfelvételről éppúgy, mint 3 hónappal ezelőtt, míg a megelőző negyedévben 9 százalék vett fel kölcsönt, amely 2 százalékponttal magasabb arány, mint a 2015. áprilisi mérés során tapasztalt. Az elmúlt egy évben a fogyasztók 5 százaléka élt személyi kölcsönnel, míg az előttünk álló negyedévben 3 százalék tervezi ennek a hitelfajtának a felvételét.
A válaszadók véleménye alapján a szakértők úgy látják, a hitelek általános megítélése lassan javuló tendenciát mutat. A hitelkedvelők – akik a kölcsönökben a lehetőséget látják, és nem tartanak a hitelfelvételtől – aránya 14 százalékra nőtt, míg a hitelelfogadók és a hitelellenesek arányszámai közti olló még tovább nyílott, előbbi 55 százalékra nőtt, utóbbi 31 százalékra csökkent.
A többség még mindig tart a rejtett költségektől, ugyanakkor egyre kevesebben vannak az átláthatatlan hitelajánlatokra panaszkodók.
Ezzel párhuzamosan az elmúlt két évben csökkent az érzékelt szigorúság is, de a szolgáltatók továbbra sem adják könnyen a hitelt, a potenciális hitelfelvevők körében pedig egyre inkább jellemző a piacon fellelhető ajánlatok összehasonlítása az óvatosság jegyében, derült ki a felmérésből.