Mark Mobius, a Templeton Emerging Markets Group igazgatóságának tagja szerint a mostani nyomott olajárakat nem lehet kizárólagosan az iráni szankciók várható feloldásának betudni, melynek köszönhetően a világ negyedik legnagyobb olajkitermelője akár napi egy millió hordóval is több olajat ki tud majd termelni a mostani szinthez képest.
Az olajárat az aktuális piaci hangulat határozza meg, és nincs kapcsolat a kereslet-kínálat hosszú távú alakulásával
– mondta a CNBC csatornának a befektetési guru.
Ha az elmúlt 20 év az olajszektor keresleti és kínálati viszonyait vizsgáljuk, akkor mindkét oldal esetében megközelítőleg évi egy százalékos növekedést látni. Ugyanakkor éven belül az árak átlagosan plusz-mínusz 5 százalékot mozogtak – teszi hozzá a Templeton Alapkezelő októberben leköszönő vezére.
Mobius szerint sokan próbálkoznak megmondani azt, hogy merre is tarthat az olaj árfolyama a következő időszakban, de igazából senki sem tud állandóan jó előrejelzést adni, még a nagy olajvállalatok elemzései is gyakran bizonyulnak hibásnak utólag.
A befektetési guru elmondása szerint a Templeton különféle alapjaiban csökkentenék az olajszektorhoz kapcsolódó befektetéseket, hogy kivédjék a csökkenő árak miatti veszteséget. Ugyanakkor egy fontos szempontra hívja fel a figyelmet a szakember: elmondása szerint sokan erősen leegyszerűsítik az olajipari befektetések modelljét, mondván ha esik az olajár, akkor nem érdemes olajipari részvényeket tartani. Pedig ilyenkor érdemes megvizsgálni a teljes képet,
hiszen a mai olajipari vállalatok több lábon állnak, és a finomítói, illetve kereskedelmi üzletágak kiválóan teljesítenek, csak a kitermelés érzi meg jobban az alacsony árakat.
Az alacsony költségen kitermelni tudó vállalatok, köszönik, de jól vannak, persze azért nekik sem tesz jót a mostani nyomott ár.
A szakember szerint a tavaly óta tartó olajáresés a végjáték fázisába lépett, az alacsony árak miatt egyre több tervezett beruházás és projekt áll le. Ahogy arról korábban az Investor is beszámolt, a nagy olajipari cégei eddig összesen 200 milliárd dollárt tartottak vissza, amit a tervek szerint új projektekre fordítottak volna, persze ennek nyilván meglesz a böjtje hosszabb távon, ami majd az árakon is meg fog látszódni. Ennek megfeleően
Mobius a mostani volatilis és lefelé tartó olajárak után egy nagyobb felpattanást vár a fekete arany piacán.
De a nemesfémekkel - arany, ezüst, platina, palládium - kapcsolatban is optimista állásponton van, az elmúlt hetekben tapasztalt nagyobb áresés és sok éves mélypontok után egy nagyobb felfutást vár az árfolyamokban, de rövid távon erőteljes ingadozásokra érdemes felkészülni - véli a befektetési szakember.