Mark Carney, az angol jegybank elnöke egy kedd este Londonban tartott beszédében elsősorban arra utalt, hogy a brit befektetők kitettsége igen jelentős olyan szektorokban (akár biztosító), ami kapcsolatban lehet a klímaváltozással, így ez akár komoly veszélyt is jelenthet a jövőben. A FTSE 100 tőzsdeindex vállalatainak 19 százaléka például a természeti erőforrásokhoz és azok kitermeléséhez kötődik – írja a Financial Times.
A kormányzó figyelmeztetett, hogy a klímaváltozás jelenlegi pénzügyi kockázatai jelentősen felerősödhetnek.
Amikor a klímaváltozás egyszer a pénzügyi stabilitás meghatározó kérdésévé válik, talán már túl késő lesz”
– hangsúlyozta.
Ez nem azt jelenti, hogy brit jegybank önmaga arra törekedne, hogy szigorúbb szabályozásokat léptessen életbe a pénzügyi vállalatokkal kapcsolatban – derül ki a tudósításból –, de egyértelműen bosszanthatja a fosszilis üzemanyaggal foglalkozó társaságokat, akikkel szemben az aktivisták már fogalmaztak meg hasonló problémákat.
Számos olaj- és gázvállalat, mint a Royal Dutch Shell azonban úgy látja, ez az érvelés egyszerűen figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy elsősorban a gyorsan növekvő fejlődő gazdaságok felől várhatóan növekedni fog az energiakereslet.
A keményebb klímaszabályozással kapcsolatos kilátások felerősödtek december óta, amikor Párizsban 200 ország elkezdte kidolgozni az ENSZ tagállamok klímaváltozással kapcsolatos együttműködését.
Noha továbbra is kérdéses, hogy pontosan milyen intézkedésekre lehet majd számítani, a tudósok jelenleg úgy vélik, hogy biztosítani kellene, a globális hőmérséklet nem emelkedne 2 Celsius-foknál többet az iparosodás előtti korszakhoz képest. Ebben a célban pedig már a kormányok is megállapodtak.
Carney erre hivatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy a tudósok azt is kidolgozták, milyen „büdzsé” mellett lehet elérni ezt a célt, és ez a jelenleg ismert olaj-, gáz- és széntartalékok egyötöde és egyharmada közti mennyiséget jelenti.
Amennyiben ha ez a számítás csak megközelítőleg igaz, akkor a tartalékok jelentős része „beragadhat”, mert a felhasználáshoz olyan drága technológiát kellene alkalmazni, hogy az átalakíthatja a fosszilis üzemanyagok teljes gazdaságtanát - hangsúlyozta Carney.
Carney figyelmeztetett, hogy a nagykereskedelmi kilátások változása, különösen, ha hirtelen következik be, akár destabilizálhatja is a piacokat. A kormányzó egyébként a londoni Carbon Tracker agytröszt gondolatait ismételte meg, mely szervezet már évekkel ezelőtt kidolgozta a beragadt szén-eszközök elméletét.
Az előadás során Carney jelezte, hogy az általa vezetett nemzetközi Pénzügyi Stabilitási Tanács (FSB) javasolhatja a G20-országoknak, hogy segítsék a befektetőket abban, hogy összehasonlíthassák az egyes eszközök „szénintenzitását”.
A kormányzó emellett egy olyan munkacsoport felállítását javasolta, amely kidolgozna egy önkéntes információs standardot, amely szintén segítheti a befektetőket a potenciális kockázatok felmérésében azáltal, hogy tisztább képet kaphatnának az egyes vállalatok „karbonlábnyomáról”. Carney végül hangsúlyozta, hogy
a klímaváltozás végül fenyegetést jelent majd a pénzügyi ellenálló képességre és a hosszú távú jólétre,
és noha még van idő cselekedni, a lehetőségek végesek, és egyre szűkülnek.