Már dolgoznak rajta, hogy legyen olcsó hitel a földvásárlásra

Szántóföldek Debrecen határában. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2013-ban a termőföldárak 8,2 százalékkal voltak magasabbak az előző évhez képest, a legjelentősebb művelési ág, a szántó ára pedig 10,3 százalékkal drágult. A legdrágább terül
Szántóföldek Debrecen határában. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2013-ban a termőföldárak 8,2 százalékkal voltak magasabbak az előző évhez képest, a legjelentősebb művelési ág, a szántó ára pedig 10,3 százalékkal drágult. A legdrágább területek Hajdú-Bihar, Tolna és Győr-Moson-Sopron megyében vannak, a legolcsóbbakat Nógrád megyében lehet találni. A tavalyi évben 22,5 százalékkal leginkább Hajdú-Bihar megyében drágult a szántóföld ára és a legtöbb földterület is itt, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében cserélt gazdát.
Vágólapra másolva!
Nem lesz gond az állam által eladásra meghirdetett földterületek megvásárlásának finanszírozásával, a Magyar Fejlesztési Banknál (MFB) már készül a megfelelő konstrukció - írta a Világgazdaság szerdán.
Vágólapra másolva!

Nem lesz gond az állam által eladásra meghirdetett földterületek megvásárlásának finanszírozásával, a Magyar Fejlesztési Banknál (MFB) már készül a megfelelő konstrukció.

Az MFB részleteket egyelőre nem közölt, csak annyit, hogy jelenleg is dolgoznak egy, az állami földek értékesítéséhez kapcsolódó hitelkonstrukción. A lap szerint az eddigi kormányzati nyilatkozatok alapján egy kedvezményes, évi 2-2,5 százalékos kamat mellett kínált hitelről lehet szó, amelyet az érintett földterületek új tulajdonosai alacsony önerővel vehetnek igénybe.

Több bank is érdeklődik

A finanszírozás iránt több bank is érdeklődik. Az OTP Banknál a lappal azt közölték: várják az MFB konstrukciójának megjelenését, de jelezték azt is, hogy szerintük "az nhp (a jegybank növekedési hitelprogramja) terméktájékoztatójának kisebb módosítása megoldást jelenthet a földművesek termőföldvásárlására" - írja a Világgazdaság.

Szántóföldek Debrecen határában Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

A Világgazdaság kiemeli, hogy 350-380 ezer hektár állami területet adnak el, és a bő 300 milliárd forint értékből várhatóan több tízmilliárdnyit hitelből fizetnek majd ki a gazdák, ami jelentős tétel az agrárhitelezési piacon. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint június végén - az élelmiszer- és dohányipar nélkül - 330 milliárd forintnyi agárhitel-állomány volt a magyar vállalkozásoknál.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!