A szállítmányok munkanaphatástól megtisztított értéke 7,2 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben – írja a Bloomberg a svájci vámhivatal keddi közleménye alapján. Az export pedig az év első kilenc hónapjában 2 százalékkal 15,8 milliárd frankra (16,5 milliárd dollár) esett – közölte a Svájci Óraipari Szövetség.
Az adat némileg beárnyékolja az idei évi kilátásokat is – mondta a kereskedelmi csoport. A Kínában és Hongkongban tapasztalható gyengülő kereslet ugyanis elkezdett terjedni olyan ázsiai országokban is, mint Szingapúr, Dél-Korea vagy Tajvan, ami egyre nagyobb nehézséget jelent az iparágnak, amely a teljes svájci export tizedét adja.
Ráadásul a svájci óraszektor vezetői 4 éve nem voltak ilyen pesszimisták, és egyre nő azon kisebbség, amely aggódik az okosórák terjedése miatt – derül ki a Deloitte múlt hónapban kiadott anyagából.
Az exportra egyébként nem csupán Kína és Hongkong árnya nehezedik,
melyek tavaly együtt a svájci órakivitel negyedét adták. A második legnagyobb piacnak számító Egyesült Államokba is 18 százalékkal esett az export szeptemberben, ami 5 éve a legmeredekebb havi csökkenésnek számít.
Az esés legfőbb oka egyértelműen Kína és Hongkong, de Patrik Schwendimann, a zürichi Zuercher Kantonalbank elemzője szerint globális trendet látunk, mivel az emberek már nem vásárolnak annyi karórát az utazásaik során. Az elemző legnagyobb aggodalma a jövőbeni perspektíva. Vajon amit látunk, csak időszakos, vagy lesz még rosszabb is?