A közleményben a jegybankárok kiemelték, hogy az amerikai gazdasági növekedés kedvező, azonban továbbra is mérsékelt ütemű. Ezúttal nem szerepelt a közleményben a világgazdasági lassulástól való félelem, melyből a piaci szereplők arra következtettek, hogy
a következő, december 16-án esedékes kamatdöntő ülésen már lehet esély egy óvatos kamatemelésre.
Persze a Fed nem volt ennyire egzakt, mivel ők egyáltalán nem kívánták magukat elkötelezni egy időponttal kapcsolatban.
Persze ez önmagában még nem jelent semmit, és a döntés után Michael Arone, a State Street Global Advisors stratégája például azt mondta a CNBC-nek, hogy a Fed igyekszik újabb és újabb módokat találni ahhoz, hogy lényegében semmit ne mondjon a piacoknak.
Egyesek azonban ennél határozottabbak. Dean Maki, Point72 Asset Management vezető közgazdásza például a Bloombergnek nyilatkozva kifejtette, hogy szerinte a Fed alapértelmezett terve a decemberi kamatemelés.
A Fed a szerdai döntését egyébként az alacsony inflációval, a munkahelyek növekedésének lassulásával, valamint az export gyengeségével indokolta. Továbbá bár a közlemény hangsúlyozta, hogy figyelik a globális gazdasági és pénzügyi folyamatokat, a legutóbbi dokumentumhoz képest kihagyták azt a mondatot, amely arra utal, hogy a jelenlegi gazdasági és piaci fejlemények visszafoghatják valamennyire az amerikai gazdaságot, és rövid távon további lefelé ható nyomást helyezhetnek az inflációra.
A publikáció után jelentősen erősödött a piaci konszenzus a decemberi kamatemeléssel kapcsolatban, az eddigi 34 százalék helyett 48 százalékos valószínűséggel számolnak. De a több Fed-ülés kapcsán is bátrabbak lettek a befektetők, de azért továbbra is azt látni, hogy eléggé megosztottak a szereplők az első monetáris szigorítás időpontját illetően.
A kamatdöntést, és a közlemény megjelenését követően az amerikai dollár árfolyama jelentősen erősödött, az euró-dollár jegyzése az 1,11-es szint közeléből egy óra leforgása alatt 1,09-ig zuhant, csütörtök reggel pedig az 1,0930-as szinteknél konszolidálódik a kurzus. Jól látható, hogy a múlt csütörtöki EKB-ülés, illetve a mostani Fed kommunikáció irányt adott a dollárnak, mégpedig a hosszú, év eleje óta tartó oldalazó, korrektív mozgás után újraéledt a zöld hasú emelkedő trendje. Az EURUSD letört az enyhén emelkedő korrektív csatornából, sőt a hét elején már meg is volt a letörés visszatesztje, a mostani lendület pedig akár hosszabb távon is kitarthat, újra célba véve a márciusi 1,0460-as mélypontot.
Persze nem feltétlenül kell egyenes irányú összeomlásra számítani, lehetnek még nagyobb felfelé korrekciók az EURUSD piacán, de
a mostani technikai kép alapján inkább a további dollárerősödés valószínűsíthető.
Ezt az is alátámasztja, hogy amíg a Fed jól látható módon a kamatemelés felé próbálja terelni a piaci várakozásokat, addig az EKB még mindig a további monetáris lazításon gondolkodik, újra elővéve a jól ismert Draghi-féle 'beszólást', tudniillik bármilyen eszközt hajlandóak bevetni azért, hogy fellendítsék az európai gazdaságot.