Faber megjegyzései ugyanis éppen akkor jöttek, amikor a közelmúltban az Allianz vezető gazdasági tanácsadója és a Pimco volt vezetője, Mohamed El-Erian, illetve a Nobel-díjas Robert Shiller is hangot adtak véleményüknek, miszerint egyre nőnek a jelentős piaci felfordulás és az amerikai recesszió esélyei.
Tegyük fel, hogy 1970-ben vagyunk az USA-ban, és egy fiatal éppen most kezd dolgozni"
– mondja Faber. Ebben az esetben heti 20 óra munka után járó medián bér elég lenne ahhoz, hogy befektessen az S&P 500-ba. Manapság azonban ugyanilyen körülmények között ehhez már heti több mint 90 órás munkára lenne szükség.
A Fed és a kollégák a Japán, az eurózóna és Nagy-Britannia jegybankjaiban kolosszális eszközbuborékot fújtak, de a hozamok egyre kiábrándítóbbak lesznek"
– hangsúlyozza Faber. Mindezt arra a jól ismert véleményre alapozza, hogy a jegybankok az alacsony (vagy negatív) kamatokkal és az eszközvásárlási programokkal könnyű likviditást zúdítottak a piacokra, amivel erősen felhajtották az árakat egyes eszközosztályokban.
Noha az elmúlt napokban ismét emelkedést produkált az amerikai részvénypiac, Faber nem kiugróan optimista. Jelzi ugyanis, hogy az indexek általában kapitalizáció alapján vannak súlyozva, szóval elméletben az is elképzelhető, hogy egy adott részvény emelkedése az egész indexet felhajthatja, miközben a papírok 99 százaléka nem teljesít különösebben jól.
Faber ugyanígy látja a művészeti és az ingatlanpiacot is. Jóllehet egyes piacok továbbra is erősek, a többségük már nem emelkedik, vagyis a jegybanki politikák árfelhajtó hatásai egyre kevésbé érvényesülnek.
Miközben mondhatnánk, hogy Faber Dr. Végzetként kötelezően pesszimista, az elmúlt időszakban egyre többen adtak hangot aggodalmuknak. Hétfőn például Mohamed El-Erian úgy nyilatkozott, hogy egy amerikai recesszió esélye nagyjából 25-30 százalékra tehető.
Az út, amelyen haladunk lassan a végéhez ér – mondta a közgazdász a CNBC-nek. Nem támaszkodhatunk kizárólag a jegybankokra, és azok nem lehetnek az egyetlen szereplők, amikor gazdaságpolitikáról van szó – tette hozzá.
A Yale Egyetem Nobel-díjas professzora, Robert Shiller pedig még szeptemberben jelezte, hogy a befektetői hangulat a 2000-es internetbuborék kipukkadása előtti időszakra hasonlít, ami szerinte napjainkban is buborékra utalhat.