Az agrárcég közleménye szerint a Mezortnál nem értik,
hogyan lehetséges, hogy most külföldiek is vásárolhatnak a magyar termőföldekből,
miközben a cégcsoporttal kötött szerződésekben a magyar állam kifejezetten megtiltja, hogy az általuk bérelt földekben, illetve az azokat kezelő társaságokban külföldi cégek vagy magánszemélyek bármilyen formában részesedést szerezzenek.
A cégcsoportba tartozó három vállalkozás – a Sárvári Mezőgazdasági Zrt., a Lajta-Hanság Zrt. és a Szombathelyi Tangazdaság Zrt. – összesen több mint 18 ezer hektár állami földet bérel, haszonbérleti szerződések alapján, 2051-ig. Ennek közel 80 százalékát, mintegy 14,4 ezer hektár állami földet árvereznének most el.
A földárveréseken külföldi magánszemélyek is szabadon licitálhatnak a meghirdetett magyar földekre, így a Mezort földjeire is.
222 külföldiről van szó
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter közlése szerint az Európai Bizottság ragaszkodott ahhoz, hogy a nem magyar állampolgárságú, helyben lakó földművesek is részt vehessenek a hétfőn induló földárveréseken. Elmondása szerint összesen 222 földművest érint a szabályozás. Fejenként maximum 300 hektár földet vehetnek.Az érvényes haszonbérleti szerződéseik szerint a magyar tulajdonú, magyar embereket foglalkoztató Mezort haszonbérlő társaságaiban
már azt is rendkívüli felmondási körülménynek tekintenék, ha egyetlen részvény is külföldi tulajdonba kerülne,
derült ki a Nyerges Zsolt által jegyzett közleményből.
A Simicska Lajoshoz köthető Mezort Zrt. vezérigazgatója szerint, ha az állami földek privatizációjakor most meg is vennék a földjeiket, azon sokat nem keresnének az esetleges új tulajdonosok. Purgai Ferenc egy lapinterjúban arról is beszélt, hogy szerinte ezeket
a földbérleteket nem lehet megszüntetni,
a földforgalmi törvény alapján pedig a haszonbérleti díj sem emelhető.