Coloradóban működött: az előzetes várakozásokhoz képest is jobban nőttek az adóbevételek a marihuána legalizációja után. A fiatalok nem füveztek többet, mint előtte. Az illegális terjesztés visszaszorult. Amerikában tehát most inkább a fűpártiaknak áll a zászló. Kevés érvet lehet felhozni ellenük, és egyre többen hiszik azt, hogy csak idő kérdése, és a teljes országban legális lesz a fű.
Coloradóban sikersztori a fű
2014-ben 76 millió dollárt szedett be Colorado a fűből. Ebben még nincs benne a marihuánához kapcsolódó egyéb kiegészítők árusításából származó bevétel és a turisták költései.A piac pedig óriási. Hatalmas pénzek lehetnek az orvosi és rekreációs célú marihuánaiparban. Csak Ohóoban, ahol kedden dönthetnek a legalizációról, 2,2 milliárd dollárosra becsülik a még teljesen feketén működő marihuánapiac éves forgalmát. Ez hatalmas pénz. Colorado után pedig egyre kevésbé tűnik kockázatosnak az iparág.
Ohióban össze is kalapoztak 25 millió dollárt a legalizációs kampányra, míg Coloradóban ehhez csak 3 millióra volt szükség.
A pénz könnyen összejöhetett, hiszen még ez az összeg is elenyésző a profithoz képest, amit majd kaszálni lehet. Az pedig, hogy ki termelhet majd füvet az államban, előre ismert. 10 területet választottak ki, ahol lehet majd termelni. Így 10 különböző befektetői kör kezébe kerülhet majd a teljes marihuánapiac. A befektetők között vannak popsztárok és sztárfocisták, na meg persze sokan, akik még így is inkább háttérben maradtak.
Itthon is volt hasonló az elmúlt években, amikor a kaszinókat betiltották, majd külön engedélyekkel végül mégis engedélyezték azokat. De Andy Vajna sztorijával ellentétben, Coloradóban
előre lehet tudni, hogy mely cégek járnak majd jól a legalizációval.
Ian James, a legalizációpártiakat összefogó csoport vezetője szerint ezzel semmi gond sincs, úgy hiszi, hogy mindenképp pénzre van szükség, hogy középnyugati területek is fűbarát államok legyenek. Szerinte tehát a mostani javaslat, amire 370 ezer aláírást gyűjtöttek össze az államban, szükségszerű.
Más fűpárti aktivisták viszont úgy gondolják, hogy a monopóliumok ártanak az ügyüknek, és csakis az emberi jogokra koncentrálva szabad legalizálni. Így alakulhatott ki, hogy olyan orvosok mellett mondanak beszédet fűpárti vezetők, akik a füvet kapudrognak nevezik, és annak ártalmairól tartanak előadást.
Így lehetnek a fűpártiaknak fűpárti kritikusai, akik idén a legnagyobb ellenségükkel szövetkeznek, jövőre pedig remélik, hogy piacbarát módon is sikerül elérniük, hogy mindenki szabadon szívhasson az államban.
Az átlag ohiói támogatja a legalizációt, és mivel kérdéses, hogy összejön-e a 2016-os újabb szavazás, könnyen rábólinthat a most Issue 3-ként ismert kezdeményezésre.
Eszerint minden 21 év feletti szabadon vásárolhat 1 uncia füvet. És nem lesz nehéz engedélyt szerezni az otthoni kis mennyiségben (4 tő) történő termeléshez sem. A várhatóan engedélyezett 1100 boltban lehet majd árulni füvet növényként, sütiként, nyalókaként és szinte minden elképzelhető formában.
A boltok viszont csak a most megnevezett 10 cégtől vehetnék a készletet. Ezek 4 évig mindenképp monopolhelyzetben maradnak. Vagyis csak ennek a 10 cégnek az árképzésétől függ majd az egész piac. Becslések szerint ezzel megszerezhetik a bevételek nagy részét.
Egyes számítások szerint 1,14 milliárd dollárt kaszálhatnának évente.
A politika és a tőke tehát meglovagolt egy olyan mozgalmat, amiben néhány éve még csak a veszélyt látták. Sokan állhatnak még így is a legalizáció mellé, mert úgy hiszik, hogy más esély jó ideig nem lesz.
A fűlegalizáció még ebben a formájában is rengeteg munkahelyet teremthet, növelheti az állam bevételét. De már az is biztos, hogy az új üzlet legnagyobb haszonélvezői a gazdag befektetők lehetnek.