A kezdetben állami rezsicsökkentésként, mostanában inkább bürokráciacsökkentésként aposztrofált, díj- és illetékcsökkentő törvénycsomagot tárgyalta november 5-én a parlament.
Összességében mintegy 10 milliárd forinttal csökkennek az emberek és a vállalkozások állami ügyintézésből adódó terhei abürokráciacsökkentő csomag eredményeként - mondta a mintegy 110 jogszabályt módosító jogszabálycsomagról szólva expozéjában a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János.
Ha az országgyűlés elfogadja a javaslatot, akkor jövőre már ingyenesek lesznek a következő okmányok és eljárások:
Az előterjesztés vitájában Vas Imre (Fidesz) arra mutatott rá, hogy széles körű társadalmi konzultáció előzte meg a javaslat beterjesztését, az emberek a kormányhivatalokban ismertethették, mely közigazgatási díjak eltörlését vagy csökkentését tartják szükségesnek. Ezen kívül méltatta a csomagot.
Bárándy Gergely (MSZP) pártja nevében helyeselte a törvényjavaslatot, és további bürokráciacsökkentő lépések megtételére kérte a kormányt. Szorgalmazta, a kormány maga is lépjen a bürokráciacsökkentés útjára, mert az tarthatatlan, hogy több állami vezető, államtitkár, helyettes államtitkár dolgozik, mint ahány tagja van a parlamentnek.
Kevesellte az illeték- és a díjcsökkentés mértékét, mert az a költségvetésnek csak minimális hányadát teszi ki. Szerinte
lehetne máshol is spórolni, példaként a stadionépítéseket említette.
Vejkey Imre (KDNP) felszólalásában lényegében újra elmondta, mit tartalmaz a bürokráciacsökkentő csomag.
Staudt Gábor (Jobbik) is támogathatónak nevezte a javaslatot, ő is ennek a folyamatnak a folytatására szólította fel a kormányt. Beszélt arról is, hogy jó pár olyan terület van, ahol még lenne tennivaló, ezek között említette a földhivatalokat. Szorgalmazta, hogy a tulajdoni lap kiadása is legyen ingyenes, akár úgy, ahogy az erkölcsi bizonyítvány esetében, vagyis évi négy alkalomra korlátozzák az ingyenességet.
Osztotta azt a véleményt is (az MSZP-s Bárándy Gergelyét), hogy csupán néhány milliárd forintot jelent a javaslatcsomag, miközben
az állampolgárok adóját "stadionokra meg ostobaságokra" költik.
Mesterházy Attila (MSZP) jó irányba tett lépésnek nevezte a törvényjavaslatot, és annak folytatására kérte a kormányt. Szerinte
jó lenne, ha a beérkezett négyszázezer állampolgári felvetést megismerhetnék a pártok,
hogy tudják, a polgárok mit látnak problémaként. Az ellenzéki politikus azt szorgalmazta, hogy a kormány a vállalkozásokat értelmetlenül terhelő, pluszkiadásokkal járó szabályokat is tekintse át.
Gúr Nándor (MSZP) azon véleményének adott hangot, hogy 2010 óta érzékelhetően nőttek a vállalkozások terhei. Bírálta a törvénycsomag 10 milliárd forintos nagyságrendjét, szerinte ezt még tyúklépésnek sem lehet nevezni. A bürokráciacsökkentés mellett a feketegazdaság elleni hatékonyabb fellépést is javasolta.
Kovács Zoltán, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára Gúr Nándornak válaszolva azt mondta, nem érti miért ezen a kormányon kéri számon az állampolgárok életszínvonalának csökkentését, miközben a szocialista kabinetek emelték a rezsiköltségeket és növelték a bürokráciát.
A 10 milliárd forintról azt mondta, hogy az egy 35 ezres város éves költségvetésének felel meg.
A további bürokráciacsökkentést kérő képviselői felszólalásokra azt válaszolta, hogy ezt a törvénycsomagot tekintsék első lépésnek.
Az Államreform Bizottság ennél egy jóval bővebb csomagot tárgyalt meg,
de most ennek a javaslatnak a feltételei adottak - jelezte.
Az államtitkár a tulajdoni lap ingyenességével kapcsolatos felvetésekre közölte, az állampolgárok nem említették ezt a problémát az első tíz helyen. Kovács Zoltán utalt arra is, hogy hamarosan a parlament elé kerülhet az építési hatósági eljárásokat áttekintő javaslat.