Annak érdekében, hogy november elején teljesíthesse 3,5 milliárd dollár értékű kötvénykifizetéseit, Venezuela október végén drámai lépésre szánta el magát – írja a zerohedge.com. A kormány ugyanis elkezdte eladni a szuverén aranytartalékait, hogy kifizethesse a hitelezőket.
Ráadásul az elmúlt néhány hónapban Caracas szép csendben a teljes aranytartalék 19 százalékától vált meg. A jegybank nemrég közzétett pénzügyi kimutatása szerint januárban a monetáris arany értéke 91,41 milliárd bolívar (kb. 14 milliárd dollár, azaz kb. 4 ezer milliárd forint) volt, míg májusban csupán 74,14 milliárd. Ez a legerősebb dollárral szembeni árfolyamon (6,3 bolívar dolláronként), mellyel a jegybank is számol, 2,74 milliárd dolláros csökkenést jelent.
Jóllehet a venezuelai kormány lépése elsőre őrültségnek tűnhet, a jelen körülmények között akár indokolható is. Mivel az ország teljes exportbevételének 95 százalékát a nyersolaj adja, melynek árfolyama nem nagyon akar visszapattanni, így
egyre nagyobb problémát jelent Venezuelának a gazdasági talpon maradás, illetve a hitelek törlesztése.
Ami pedig még az arany eladásánál is indokolhatóbb, hogy Venezuela leívja a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF) meglévő különleges SDR tartalékait a számlájáról. Egyébként Görögország is éppen ezt tette júliusban, amikor mindenki azt számolgatta, mikor megy csődbe.
Most Venezuelán a sor, és a Reuters közlése szerint október végén már le is hívtak az IMF számláról 467 millió dollárt, melyet importra és adósságfinanszírozásra fordíthatnak. A dél-amerikai ország nemzetközi tartalékai ezzel párhuzamosan 14,81 milliárd dolláron álltak múlt héten, és rohamosan csökkennek. Mindeközben a jegybank legutóbbi (májusig kiterjedő) kimutatása szerint a tartalékok 58 százaléka volt aranyban.