Az ukrán kormány felfüggesztett minden, a Krímbe irányuló szállítást. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök azt mondta, hogy az intézkedés csak ideiglenes, de hozzátette, hogy Kijev már dolgozik egy hosszú távú terven, amivel minden termék és szolgáltatás exportját megszüntetnék, tájékoztat az AP hírügynökség.
Nem sokkal korábban ismeretlen támadók felrobbantották az Ukrajnából a Krímbe vezető elektromos távvezetékek oszlopait, így teljesen elvágták a félszigetet az ukrán elektromos hálózattól.
Saját forrásaiból a Krím csak szükségletei 30 százalékát tudja fedezni.
Több mint egymillió embernél nincs áram a Krím félszigeten, több településen nincs szolgáltatás. Az oroszok felgyorsítják a Kercsi-szorosba tervezett energiahíd építését, de a helyzet akár december végéig is elhúzódhat.
Az áramellátás megszakadása előtt néhány nappal jelentette be Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter, hogy Ukrajna 2016 januárjától nem exportálhat élelmiszert és mezőgazdasági termékeket Oroszországba.
Uljukajev azzal indokolta Moszkva lépését, hogy Ukrajna csatlakozott az Oroszországot sújtó nyugati szankciókhoz.
Dmitrij Medvegyev miniszterelnök viszont már korábban bejelentett, hogy ez lesz a következménye, ha életbe lép az EU és Ukrajna közti társulási megállapodás kereskedelmi része. Az ukrán miniszterelnök pedig nem sokkal korábban jelentette be, hogy a megállapodás Oroszország tiltakozása ellenére életbe fog lépni.
A két ország októberben kölcsönösen bejelentette, hogy nem engedik leszállni egymás légi társaságainak gépeit.
Oroszország 2014 elején, Viktor Janukovics ukrán elnök bukása után csatolta vissza a Krímet a félszigeten tartott népszavazással, bár ezt Kijev és a nyugati országok mind a mai napig nem ismerik el érvényesnek. Vlagyimir Putyin orosz elnök később elismerte, hogy személyesen adott utasítást a Krím visszaszerzésére.