Az elmúlt öt évben a magyar gazdaságot sikerült konszolidálni, a gazdasági növekedés tavaly 3,7 százalék volt, ezzel Magyarország az Európai Unió élmezőnyében van, jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és az együttműködő partnerek által szervezett Európai Kereskedelmi Napon.
Varga Mihály szerint a kereskedelmi forgalom erősödése mögött kedvező gazdasági folyamatok húzódnak meg, köztük a gazdasági bővülés, a foglalkoztatottak számának emelkedése, a reálbérek és a lakossági fogyasztás növekedése. Kedvezően hatott a kereskedelmi forgalomra a devizahitelek kiváltása, a tartósan alacsony infláció és a családi adózás bevezetése.
A miniszter beszélt arról is, hogy
a vasárnapi zárva tartás ellenére növekedett a boltokban alkalmazottak száma,
jó néhány ágazatban, köztük a kereskedelemben is munkaerőhiány jellemző.
A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy a gazdasági növekedés lendületét külső tényezők is befolyásolhatják, például a Volkswagen-ügy alakulása, az amerikai jegybank kamatpolitikája és a migrációs kihívás.
Az utóbbival kapcsolatban a miniszter megerősítette, hogy Magyarország 200 millió eurót (63 milliárd forint) költ az idén a migrációs helyzet kezelésére, ehhez az Európai Unió 4 millió euró (1,26 milliárd forint) segítséget adott, a többit a magyar költségvetés állja.
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára a fórumon úgy vélekedett,
nem szerencsés dolog, ha az állam kvótarendszert fogalmaz meg ott, ahol nem foglalkoztató és nem tulajdonos,
ezzel arra a sajtóban nyilvánosságra került jogszabály-tervezetre utalt, amely szerint meghatároznák a nagy alapterületű áruházak számára a minimális eladói létszámot. A főtitkár főleg a bértárgyalások előtt nem tartja ezt szerencsésnek, mert a foglalkoztatási jogszabály alakulása befolyásolhatja azt.
A VOSZ főtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy a kereskedelemben jellemző a minimálbéren történő foglalkoztatás, és bár szerinte is változtatni kell a minimálbéren és a garantált bérminimumon, de
irreális követeléseket nem célszerű megfogalmazni.
A főtitkár álláspontja szerint adó- és járulékcsökkentéssel lehetne jelentősebb béremelkedést elérni.
A Dávid Ferencnek a foglalkoztatással összefüggő észrevételére reagálva Varga Mihály azt mondta, hogy
parlamenti kezdeményezés a foglalkoztatottak számának kereskedelmi négyzetméterhez kötése, kormányzati álláspont még nincs.
Szerinte a foglalkoztatás bővítése stratégiai kérdés, a kereskedelem érdekeit a kormány képviselni fogja.
Krisán László, a VOSZ kereskedelmi szekciójának elnöke az ágazatot méltatva elmondta, hogy a szektor a legnagyobb adó- és járulékfizetők között van, 500 ezer embert foglalkoztat, és ha a kereskedelemben tapasztalt trend nem változik jelentősen, akkor
2016 közepére a forgalom elérheti a válság előtti szintet.
Az ünnepségen átadták a Klauzál Gábor elismerő oklevelet és a Magyar Kereskedelemért Nagydíj kitüntetéseket.