A kutatás rávilágított arra, hogy az „örök vegyszereknek” is nevezett PFAS-anyagok komoly alvászavarokhoz vezethetnek. Ezeket a mesterséges vegyületeket úgy tervezték, hogy rendkívül tartósak legyenek, ezért hosszú időn át megmaradnak a környezetben és az emberi szervezetben egyaránt.
A tanulmányban 144 fiatal felnőttet elemeztek, akik 19 és 24 év közöttiek voltak. Az önkéntesek a USC Gyermekegészségügyi Tanulmány (Children’s Health Study) keretében vettek részt a kutatásban. A résztvevőktől vérmintákat vettek, hogy megmérjék a szervezetükben található PFAS-vegyületek szintjét. Emellett a kutatók információkat gyűjtöttek a résztvevők alvási szokásairól és alvásminőségéről, beleértve az alvás időtartamát és a jelentett panaszokat.
A kutatók összesen hét különböző PFAS-vegyületet vizsgáltak, amelyek közül négy (PFDA, PFHxS, PFOA és PFOS) szignifikánsan összefüggött az alvásminőség romlásával.
A kutatók szerint a HSD11B1 nevű gén kiemelten fontos az alvás szempontjából, mert segíti a kortizol nevű hormon termelését. A kortizol szabályozza a szervezet napi ritmusát, és ha valami megzavarja a működését, az alvásunk is nyugtalan lesz.
A kutatók azt is felfedezték, hogy egy másik gén, a CTSB, szintén befolyásolja az alvásminőséget. Ez a gén egy olyan enzimet (kathepszin B) termel, amelynek működését az Alzheimer-kórral is összefüggésbe hozták. Ez az enzim az agyban káros fehérje-lerakódások kialakulását segítheti elő, amelyek az Alzheimer-kór egyik fő jellemzői.
A kutatók arra jutottak, hogy a PFAS vegyületek károsan befolyásolják az említett gének működését. Ezért ezek az anyagok nemcsak az alvást rontják, hanem a memóriával kapcsolatos problémákat is előidézhetnek.
A hosszú távú alváshiány számos egészségügyi probléma kialakulásához vezethet, például neurológiai zavarok léphetnek fel, magatartásproblémák jelentkezhetnek, továbbá nőhet az Alzheimer-kór és a kettes típusú cukorbetegség kockázata.
A kutatás egyik vezető szerzője, Dr. Shiwen Li szerint az alvás minősége alapvetően befolyásolja a mindennapi életet, ezért az alvásra gyakorolt hatások tanulmányozása kiemelt fontosságú. Mindemellett Li szerint a felfedezés új jogszabályokhoz vagy környezetvédelmi szabályozásokhoz vezethet, amelyek célja, hogy csökkentsék az emberek PFAS vegyületeknek való kitettségét.
Bár a PFAS-vegyületek kikerülése nem egyszerű, néhány lépés segíthet minimalizálni a szervezetbe jutásukat.
A kutatás folytatódik, különös figyelmet fordítva a gyerekek alvási szokásaira és az agyfejlődésre gyakorolt hatásokra. A teljes tanulmány az Environmental Advances című szakfolyóirat aktuális számában olvasható.
Magyarországon az alvásproblémák jelentős mértékben érintik a lakosságot. Egy 2015-ben publikált tanulmány szerint az 50 év feletti magyarok 28,1%-a panaszkodott álmatlanságra. Továbbá, az Egészségvonal információi alapján a lakosság fele tapasztal élete során alvással kapcsolatos problémát, és egytizede szenved tartós (krónikus) alvászavarban.