A Valutaalap igazgatótanácsa úgy döntött, hogy megváltoztatja a szervezet egyik hitelezési szabályát, jelentette be Gerry Rice, az IMF szóvivője. A szabály jelenleg azt mondja ki, hogy az IMF nem ad hitelt olyan országnak, aminek lejárt tartozása van egy másik állam felé. Az IMF magánhitelező felé megenged lejárt tartozást. A szabályváltoztatás után a Valutaalap olyan országoknak is adhat majd hitelt, amiknek más állam felé van lejárt tartozása, írja a Reuters hírügynökség.
A szabályváltoztatás időzítése azért különös, mert
Ukrajnának december 20-án jár le 3 milliárd dollár adóssága Oroszország felé.
Kijev azt szeretné, ha Moszkva elengedné az adósság egy részét, a maradék visszafizetését pedig átütemeznék. Moszkva csak abban lenne benne, hogy Kijev ne egy összegben, hanem három év alatt három részletben fizesse vissza a pénzt. A felek eddig nem tudtak megállapodni, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője már megfenyegette az ukrán kormányt, hogy ha nem fizetnek, akkor a tartozást lejártnak tekintik, az ügyet pedig bíróságra viszik.
Ukrajna jelenleg egy 40 milliárd dolláros mentőcsomagot kap az IMF-től és nyugati hitelezőktől. Ha az IMF nem változtatott volna a saját szabályán, akkor a 3 milliárd dolláros orosz hitel lejárata után nem adhatott volna több pénzt Ukrajnának.
Az orosz pénzügyminiszter, Anton Szilvanov azonnal reagált az igazgatótanács döntésére, elsietettnek és elfogultnak nevezte.
Kizárólag Oroszország kárára hozták meg, és azért, hogy Kijevnek ne kelljen kifizetnie az adósságait"
- mondta.
A szabályváltoztatás időzítése miatt ugyan gyanús, hogy kimondottan Ukrajna miatt történt, de azért nem érkezett a semmiből. Egy IMF-tanulmány már 2013-ban arra figyelmeztetett, hogy a szabály miatt könnyen előállhat olyan helyzet, amiben egy vagy több hitelező állam gyakorlatilag megakadályozhatja, hogy az IMF hitelt adjon egy bajbajutott országnak.
A változtatás már régóta esedékes, de az időzítése megalkuvástól bűzlik, mondta Gabriel Sterne, a londoni Oxford Economics vezető elemzője.
Ez újabb szerencsétlen példája annak, amikor a nyugati országok politikai igényei felülírják és rombolják az IMF válságkezelési irányelveinek hitelességét"
- mondta a szakértő.
Ukrajna 2013. december 17-én kötött pénzügyi támogatási megállapodást Oroszországgal, amelynek alapján Moszkva 15 milliárd dollár értékben vásárolt volna ukrán kötvényeket. Az orosz pénzügyminiszter alig egy héttel később, december 23-án jelentette be, hogy Oroszország 3 milliárd dollárnyi ukrán eurókötvényt vásárolt. A kétéves lejáratú adósságpapír kuponja, évenként fizetendő kamata, öt százalék.
2014 januárjában felerősödtek azok a jelzések, hogy Oroszország rövid időn belül ismét ukrán kötvényt vásárol, kétmilliárd dollár értékben. Néhány nappal később
Moszkva azonban befagyasztotta a segélyezési folyamatot, miután Kijevben komolyabbakká váltak a kormányellenes tüntetések,
amelyek végül kikényszerítették az akkori ukrán vezetők távozását.
Ukrajna eddig mindig időben rendezte féléves kamatfizetési kötelezettségét, tavaly december végén 75,5 millió dollárt utalt át, miután az első fizetési határidőre 73,33 millió dollárt teljesített június 20-án.
Ukrajnának idén is kétszer kell kamatot fizetnie, június 22-én 75 millió dollárt utalt át, és
decemberben kell rendeznie az utolsó kamattartozását, amikor a tőketartozást is vissza kell fizetnie.