Kína egy nagy potenciállal rendelkező piac, melynek fényét a rövid távú makrogazdasági aggodalmak árnyékolják be. Bár a kínai reformok tempója 2015-ben csalódást keltő volt, és néhány esetben, például a jüan leértékelésekor az intézkedés időzítése és kommunikálásának módja lehetett volna szerencsésebb is, ezzel együtt
Kína elhatározása, hogy rugalmasabb devizapolitikát fog folytatni, hosszú távon mindenképpen pozitívnak mondható.
Kínában jelentős változás zajlik: az ország továbbra is nagyobb ütemben fejlődik, mint a fejlett világ, a személyi fogyasztás pedig valószínűleg még ezt a növekedési ütemet is meghaladja majd, ahogy a gazdaság lassan átalakul a fogyasztáson alapuló piacgazdasággá.
Érdekes figyelemmel kísérni az internet elterjedése által előidézett változásokat, főleg ha az internetre, mint a korábban feltáratlan piacok elérésének eszközeként tekintünk. Például amíg a hagyományos kiskereskedelmi hálózatoknak még bőven van hova fejlődniük a vidéki Kínában, az e-kereskedelem már gondoskodott arról, hogy mind az áruk, mind a szolgáltatások a korábbinál jóval szélesebb vidéki és középosztálybeli fogyasztói réteg számára legyenek elérhetők.
Ahogy az emberek egyre tehetősebbek lesznek, növekszik a jobb minőségű áruk és szolgáltatások iránti kereslet is,
például az egészségügy és az oktatás területén. Mindez számos lehetőséget teremt az alap számára. Az általános megfizethetőségi trendek alapján kevesebb okunk van a kínai ingatlanpiac miatti aggodalomra is – a közelmúltban végrehajtott kamatcsökkentés pedig csak tovább erősíti ezeket a folyamatokat, és a kínai fogyasztási mérleg meggyőzőnek mondható"- magyarázza Dale Nicholls, a FF Pacific alap portfólió menedzsere.
„Ugyanakkor továbbra is
aggasztóak a kínai vállalatok mérlegei,
mivel jelentősen megnőtt az adósságállományuk, valamint óvatosan kell kezelni a bankokat is, mert ma még nem ismerjük a beragadt hiteleik teljes nagyságrendjét."
Japánban egyre nagyobb figyelem fordul a vállalatirányítás és a részvényeseknek fizetett hozamok kérdése felé. Bár Japán nagy és számos lehetőséget tartogató piac, az értékpapír-kiválasztás fontos kérdés, mivel
a lakosság öregedése és a kormány pénzügyei komoly hosszú távú kockázatokat rejtenek.
Néhány konkrét pénzügyi, valamint meggyőző üzleti háttérrel rendelkező ipari papírban lehet fantázia.
A kínai lassulás és a gazdaság letérése a befektetés-alapú növekedési útvonalról számottevő hatással volt az olyan árualapú gazdaságokra, mint Indonézia, Malajzia és a szomszédos Ausztrália.
Az alacsony árupiaci árakkal jellemezhető környezet részvény- és deviza-eladási hullámot váltott ki
ezeken a piacokon, és lelohasztotta a befektetői bizalmat. Indonézia vonzó demográfiai jellemzőkkel bír, melyekhez számos termék és szolgáltatás tekintetében kevéssé kiaknázott piacok társulnak.
Ebből következően
a vonzó értékeltségű, erős kezű vezetőség által irányított vállalkozásokra érdemes összpontosítani,
amelyek ki tudják használni a demográfiai adottságokban rejlő hosszú távú lehetőségeket, és melyek további értékkel gazdagítják a portfóliókat.
Az ausztrál piac jelentős részével kapcsolatban tartózkodó álláspontra helyezkedik a Fidelity, mivel az árutermelők előtt álló kihívások széles körű, kedvezőtlen hatásokkal járhatnak, és inkább azokat a pozíciókat részesíti előnyben, amelyeknek a növekedése kevésbé függ a makrogazdasági kilátásoktól.
Az árupiaci árcsökkenés nem mindenkinek tett rosszat. Nézzük például Indiát. Nettó áruimportőrként az üzemanyag- és élelmiszerárak csökkenése lejjebb nyomta az inflációt, ami egyértelműen kedvező fejlemény volt, mivel az indiai jegybank pontosan akkor tudta csökkenteni a kamatokat, amikor az éppen folyamatban lévő kormányzati reformprogram mind a fogyasztók, mind a vállalkozások bizalmának, a befektetési étvágy és a hitelek iránti kereslet növelésére törekedett. Ez a gazdasági környezet hátszelet szolgáltat azoknak a jól irányított, független bankoknak, amelyeket nem terhelnek problémás múltbeli hitelkihelyezések.
Középtávon bizakodva tekint a Fidelity India jövőjére.
A reformprogram új lendületet adhat az ország gazdaságának,
és felszabadíthatja a világ egyik legnagyobb társadalmában szunnyadó potenciált. Indiában 1,3 milliárd ember éli át az évi 6-7 százaklék körüli gazdasági fejlődést, de az IMF arra számít, hogy Kínával ellentétben itt gyorsulni, és nem csökkenni fog a GDP-növekedés üteme.
A feltörekvő országok gazdasági divergenciája 2016-ban is ugyanúgy fennáll majd, mint az elmúlt években.
A gazdaságuk megreformálására készen álló országok jobban viselnék a pénzügyi megszorításokat,
mint azok, melyek az alacsony árupiaci árak és az export iránt megnyilvánuló lanyha kereslet tartóssá válása esetén valószínűleg úgyis fenntarthatatlan populista politikát követnek.
A piacok volatilisek maradhatnak, de ez nem feltétlenül rossz hír
egy aktív portfólió menedzser számára" – teszi hozzá Nick Price, a FF EMEA alapok portfólió menedzsere.
A lefelé mutató volatilitás vonzó értékeltségek mellett történő pozíció-kiépítésre kínál lehetőséget olyan vállalkozások papírjaiból, melyeknek előnyére szolgál, hogy márkaelismertségük és árképzési erejük szilárd, valamint a költséghatékonyság és/vagy az alkalmazott technológia terén vezető szerepet töltenek be. A felfelé mutató volatilitás pedig azt teszi lehetővé, hogy a befektetők aktivitásának fokozódása idején realizáljuk a nyereséget, majd azt más, kedvezőbb hozam/kockázati jellemzőkkel bíró értékpapírokba fektessük be.
A feltörekvő piaci részvények időközönként volatilis eszközosztálynak számítanak. Ahol azonban az értékeltségek továbbra is kimondottan kedvezőek, főleg az egyéb részvénypiaci területekhez képest.