Röviden: a gazdasági semlegesség lényege az lenne, hogy Magyarország gazdasági növekedésének beindításának érdekében a jövőben olyan gazdaságpolitikát kell folytatni, mely nem zárkózik el egyetlen állammal való megállapodástól sem mindenféle politikai vagy ideológiai értékítéletre hivatkozva.
A Nemzeti Konzultáció első kérdése:
Gazdasági semlegesség
Ön mit gondol erről?
A. Gazdasági semlegességre van szükség.
B. A kereskedelmi háború indokolt, Magyarországnak is csatlakoznia kell ehhez.
Ennek a nagy stratégiának a lényeg a konnektivitás, melyet már 2022-es választást követően elkezdett a kormány kidolgozni.
Bekapcsolódtunk Trump csapatának a programírásába, az MNB bekapcsolódott a kínai és ázsiai bankokba, és Brüsszelben is tanyát vertünk az uniós minisztériummal.
- mondta Orbán Viktor. Beszélt Tusványoson a szuverenitás megvédésének fontosságáról is, vagyis az ország nem száll be a kelet elleni háborúba és nem támogatja az újabb blokkosodás felé vezető utat. Helyette önálló utat igyekszünk járni mint gazdaságilag, mint politikailag.
A szuverenitás gazdasági alapját jelenti, hogy az adósságunkat a 30 százalék közelébe kell levinni, és regionális hitelezőként kell megjelennie Magyarországnak."
- mondta. "Nem szabad egy szolgáltatásközpontú gazdasággá válni, és meg kell őrizni a termelőkapacitásokat" - tette hozzá.
A miniszterelnök közölte, hogy ennek a stratégiának a végrehajtását majd csak a mai 20-25 évesek fogják befejezni, addig viszont rengeteg vita lesz a világrendszerváltáshoz való viszonyról ugyanis "a politikai ellenfeleink mindig a betagozódás hívei lesznek".
Szeptemberben pedig a kormányfő gazdasági bejelentéseket is tett a Ludovikán. Mielőtt azonban még ezen ismertette volna a gazdasági semlegesség legfontosabb pontjait, szeptember 24-én a TV2-stúdiójában adott interjújában a magyar kormányfő közölte, hogy a nagyhatalmak jelenleg azon dolgoznak, hogy "az egységes világgazdaságot kettészakítsák".
Arra akarják a magunkfajta országokat kényszeríteni, hogy vagy ide vagy oda álljanak. És szerintem ezt nem szabad elfogadnunk. Az én állításom az, hogy ebben a két részre, kettészakadó világgazdasági korszakban Magyarországnak meg kell őrizni a gazdasági semlegességét, sőt nem is megőrizni kell csak, hanem ki kell építeni egy gazdasági semlegességet. Ha erre képesek leszünk, szerintem meg lehet csinálni, akkor Magyarország sikeres lesz. Ha nem, akkor alárendelődünk valamelyik blokk országainak, és akkor a magyarok munkáján megint nem a magyarok nyernek, hanem valaki más.
- mondta Orbán Viktor.
Majd ezt követőn a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen be is mutatta az erre irányuló tervét. Elmondta, hogy romlik az uniós versenyképesség, erre pedig Magyarországnak válaszolnia kell. Úgy látta, hogy az EU a blokkosodás irányába indulna meg, ezzel szemben pedig megfogalmazta a gazdasági semlegesség legfőbb pontjait.
Orbán Viktor a Kossuth Rádióban is világossá tette, hogy
Magyarország számára a blokkosodás tragédia lenne, mert akkor hazánk perifériára szorul és lehetőséget veszít."
Az NKE színpadán elmondta, hogy Magyarországnak versenyeznie kell, egy ideológiamentes gazdaságpolitikát kell folytasson, mert ez szolgálja leginkább a magyar emberek érdekét.
A gazdasági semlegesség lényege, ha ketté is választják a világgazdaságot, akkor is lesznek olyan csatornák, ahol a két rendszer találkozik. A hidegháború idején ilyen hely volt Bécs
- fogalmazta meg a miniszterelnök. "Ha valakivel üzletelni akarunk, akkor közvetlen kapcsolatot építünk ki az érintett féllel, azzal üzletelünk, akivel szeretnénk, és azzal üzletelünk, akivel az érdekeink megvannak. Tehát minden égtáj felé tájékozódni szükséges, amennyiben fejlődni szeretnénk" - tette hozzá.
Beruházási és finanszírozási szempontból is törekedni kell a semlegességre, vagyis nem szabad nézni, hogy honnan érkezhetnek a beruházások, és mindenütt jelen kell lenni. Azonban hangsúlyozta, hogy amennyiben meg szeretné Magyarország valósítani a gazdasági semlegességet, el kell érnie, hogy hosszabb távon is állandósítva legyen egy 3-6 százalékos gazdasági növekedés. Továbbá a másik legfontosabb elem, hogy az ország ne csússzon vissza az adósrabszolga szintjére.
További adócsökkentés a gazdasági semlegesség politikája.
- hangzott el a beszédében.
Majd október 14-én jött Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetőjének a bejelentése a nemzeti konzultáció elindításáról, melyben kikérik a magyarok álláspontját a gazdasági semlegességről is. Kocsis Máté közölte, hogy bár jelenleg Magyarország gazdasági kilátásai jók, ugyanakkor rossz hírnek tartja, hogy
az európai vezetés tulajdonképpen egy kereskedelmi hidegháborút vív, vagyis el próbál zárkózni a keleti világ gazdaságaitól és kereskedelmétől.
Hangsúlyozta ő is, hogy Magyarországnak sem a Nyugattal, sem a Kelettel nem szabad megszakítania a kapcsolatait, ez pedig garantálni fogja az ország erősödését.
Szijjártó Péter is arra hívta fel a figyelmet a BYD beszállítói fórumán Budapesten, hogy
Magyarországon a német és a kínai vállalatok együttműködhetnek.
A forradalmian megújuló autóipar keleti és nyugati bástyái itt Magyarországon találkoztak, így az ország a keleti és nyugati vállalatok találkozási pontjává vált Európa közepén - mutatott rá.
A nemzeti konzultációról Orbán Viktor is úgy fogalmazott, hogy
"azzal kell megvetni az új gazdaságpolitika fundamentumait".
Hozzátette, hogy miközben a világ változik, Európa helyben jár. Ezzel szemben pedig Magyarország kilőhet a gazdasági semlegesség politikáját meghirdetve és megerősítve.
Ha Magyarország semleges gazdaságpolitikát folytat, akkor az uniós átlag felett növekedhet a gazdaság.
- ismerte el Kocsis a közösségi oldalán.