Norvégiában nem állami intézmények, köztük az egyházak is önként jelentkeztek, hogy a bevándorlási hivatallal együttműködésben ideiglenes befogadóállomásokat nyissanak a saját épületeikben. Ennek kapcsán a magyar sajtót is megjárta a hír, hogy a norvég bevándorlási hivatal, az UDI arra kötelezi a menekülteket befogadó templomokat, imaházakat,
hogy távolítsák el a vallásos szimbólumokat, például kereszteket és Jézust ábrázoló képeket,
állítólag azért, mert azok sérthetik a migránsok vallási meggyőződését.
Azt is írták, hogy a "vallásilag semleges" helyiségek kialakítására vonatkozó felhívásnak egyetlen egyház kivételével minden keresztény felekezet eleget tesz. A magyar oldalakon a hírt egy fotóval is illusztrálták, ahol éppen daruval emelik le a keresztet egy templom tetejéről.
Később azonban az eredeti hírt közlő norvég oldalon, a thelocal.no-n megjelent az UDI közleménye. Ebben azt írják:
Nem kötelezzük arra azokat, akik befogadóállomásokat üzemeltetnek, hogy távolítsák el a vallási szimbólumokat.
Az elmúlt napokban sok kérdést kaptunk az UDI befogadóállomásokkal kapcsolatos szabályzatáról, és arról, hogy azokban lehetnek-e látható vallási szimbólumok, például keresztény vagy muszlim jelképek. Az UDI szeretné hangsúlyozni, hogy nem tud róla, hogy akár egy menedékkérő is kérte volna a jelképek eltávolítását.”
Bár a thelocal.no híradása alapján úgy tűnik, hogy az UDI eredeti szabályzata valóban az volt, hogy a templomokból el kell távolítani a vallási jelképeket, majd a kritikák hatására meghátráltak, ennek a hivatkozott közleményben nincs nyoma.
Ehelyett, mint írják, csak két kikötésük van a befogadóállomásokkal kapcsolatban: hogy amíg a templomokban helyezik el a menedékkérőket, ne tartsanak istentiszteletet, és hogy rendezzenek be egy külön, vallásilag semleges helyiséget, ahol bárki gyakorolhatja a vallását.
A templomok minden más részében maradhatnak a vallási szimbólumok – hangsúlyozzák.
Az egyik legkorábbi, november 29-i norvég híradásban szintén csak egy „semleges szoba” szerepel. A cikkben az UDI szóvivője azt is hangsúlyozza, hogy egy ilyen helyiség kialakítását várják el például a Muszlim Kulturális Központtól is, akik szintén vállalták egy befogadóállomás megnyitását.
Bár a hírt átvevő magyar oldalakon olyan fotók szerepeltek, amelyen egy templom tetejéről is leveszik a keresztet, a Google képkeresőjének tanúsága szerint ez nem a napokban készült, és nem is Norvégiában. A képek valójában Kínában készültek, és tavaly júniusban jelentek meg először, miután
a kínai hatóságok több keresztény templomot is a keresztek eltávolítására köteleztek.
Némelyik fotón egyébként még a kínai felirat is látható a templomon.
Mindezek ellenére elképzelhető, hogy voltak olyan templomok, amelyek a hírverés hatására, a pletykáknak hitelt adva tényleg eltávolították a keresztet. Az Åpta Missziós Központ vezetője, Jelte Smith például az egyik norvég hírportál kérdésére azt nyilatkozta: „Nem hiszem, hogy a muszlimokat zavarná a kereszt, de rendben, eltávolítjuk. Büszke vagyok rá, hogy befogadjuk a menekülteket. Keresztény emberekként segíteni szeretnénk.”